„S představeními jsme začali před dvěma lety a byl to mimořádný úspěch. Letos chystáme představení opery Carmen, které premiérově přesuneme na louku před hrobkou, kde nebudeme omezeni nedostatečnou kapacitou,“ konstatuje správce zámku Orlík Jaroslav Rozsypal. Doplňuje, že očekávaná návštěvnost je kolem dvou tisíc lidí.

Hrad Zvíkov zatím žádné novinky nechystá. „Pátky a neděle budou patřit jako tradičně prácheňskému divadlu, připravujeme i šermířská vystoupení, ale jinak se akce domlouvají až v průběhu května,“ uvádí vedoucí památkového objektu Aleš Kadlčák.

Šestadvacetiletá Zuzana navštěvuje hrady a zámky poměrně často. „Když je příjemné počasí a mám volný víkend, nenechám si ujít výlet na některou z našich památek. V okolí mám nejraději zámek Kratochvíle u Netolic, Dívčí kámen a Orlík, ale ráda poznávám i nová místa,“ říká a doplňuje, že by uvítala více kulturních akcí právě na zámcích a hradech. „Má to tam úplně úžasnou atmosféru,“ vysvětluje.

Hrad Zvíkov prošel během zimy částečnou renovací. „Máme například nová zábradlí, jednak kvůli větší bezpečnosti, ale i z hlediska estetického. Je to rozhodně změna k lepšímu. Kromě toho máme novou střechu na renesanční přístavbě a nové osvětlení,“ nastiňuje Aleš Kadlčák. Zimní stavební údržbu hrad financoval ze svého rozpočtu, náklady se pohybovaly v řádech statisíců.

Loni v červenci a srpnu byl hrad poprvé otevřen i o pondělcích, což bude pravděpodobně pokračovat i letos.