„Už jednou jsme s žádostí neuspěli, tehdy jsme skončili těsně pod čarou. Čističkou se zabýváme už pět let," sdělil starosta Orlíku nad Vltavou Jiří Štrajt s tím, že má pochopitelně ze získané dotace radost.

Celkové náklady na vybudování čistírny odpadních vod se odhadují na necelých třicet milionů korun. „Předpokládám, že cena snad ještě půjde dolů během soutěže dodavatelů," míní starosta.

Z Operačního programu životní prostředí získala obec osmdesátiprocentní dotaci. Zbylých dvacet procent bude financovat zčásti ze svého rezervního fondu a zčásti z úvěru, který si musí vzít. „Teď doděláváme stavební povolení a pak nás čeká výběr banky, kde si půjčku vezmeme, a výběrové řízení na dodavatele," přiblížil Jiří Štrajt další kroky obce. Podle předběžného plánu by obec mohla úvěr splatit do deseti let.

Na celou akci už má Orlík vypracovaný harmonogram, kterého by se chtěl držet. Do konce roku by měly být hotové veškeré přípravy a papírování, příští rok se má začít se samotnými pracemi, do dvou let  by byla stavba zkolaudovaná a třetí rok by byl zkušební provoz. Do čtyř let by tedy měla čistírna odpadních vod v Orlíku nad Vltavou naplno fungovat.