Ze Žďákovského mostu se tak návštěvníkům skýtají dokonalé pohledy na odhalené břehy s vrstevnicemi, dříve pod hladinou pohřbenými skalními útvary i zbytky stromů.

Kolem oblíbeného kempu na Radavě to v podvečerním sluníčku vypadá jak na mořské pláži, velkolepá podívaná je i na stejnojmenný zámek u obce Orlík nad Vltavou a na všechny rybáře plující po hladině. Podívejte se.

Jak sdělil mluvčí státního podniku Povodí Vltavy Hugo Roldán, hladinu udržují mezi kótami 338 a 339 metrů nad mořem až do konce března 2023. Průzkumníci a objevitelé tak mají unikátní možnost prozkoumat místa, která se běžně skrývají pod vodou. Nejen na Písecku, ale třeba i Českobudějovicku.

Orlík bez vody vytváří nádherné scenérie. U Radavy to vypadá, jak na riviéře | Video: Lenka Pospíšilová

Jedinečná příležitost

Vodohospodáři Orlík upustili kvůli výstavbě bezpečnostního přelivu, který má být hotový až na konci roku 2026. „Jeho stavba pokračuje podle harmonogramu. V následujících letech ale bude docházet k zaklesnutí hladiny až po ukončení plavební sezony," přiblížil Roldán s tím, že podobná opatření plánují až od října do konce dubna, a to pouze k obvyklé zimní hladině. "Nepůjde tedy o tak výrazný pokles, jako je tomu letos," upozornil.

Nový bezpečnostní přeliv: Kvůli stavbě díla za 1,78 miliardy bylo nutné vypustit asi 150 milionů metrů krychlových vody. Vodní dílo Orlík je dle vyjádření státního podniku Povodí Vltavy prvkem kritické infrastruktury státu a nejdůležitějším článkem soustavy vodních děl Vltavské kaskády. Stavba převisu zásadně zvýší bezpečnost vodního díla Orlík před extrémními povodněmi a současně zvýší i míru ochrany před povodněmi pro více než 240 tisíc obyvatel a jejich majetek na dolním toku Vltavy. Cílem projektu je zajistit bezpečnost vodního díla i pro případ výskytu zcela extrémních povodní. V souladu se současnými standardy bude přehrada po rekonstrukci schopna bezpečně převést desetitisíciletou povodeň.

Povodí Vltavy založilo i nový web, kde průběžně informuje o realizaci ZDE.