Na zasněženou romantiku si však budou lidé asi muset ještě počkat. Sníh v lokalitě sice v pátek 2. prosince napadl, ale v sobotu už po něm nebylo skoro památky.

Povodí Vltavy začalo hladinu Orlíku snižovat už letos v srpnu, pokles se odhaduje na více jak 10 metrů. Vodohospodáři nádrž upustili kvůli stavbě bezpečnostního přelivu. Hladina má na této úrovni setrvat až do konce března 2023.

Díky nízkému stavu vody lze v různých lokalitách na dně říčního koryta pozorovat například pozůstatky původních stromů, základy domů, bývalé jezy, historické cesty, mostky, dokonce vojenské opevnění, nikdy nedokončený most, který připomíná pilíř ze 40. let a další předměty jindy schované ve vltavských hlubinách. Na tyto místa už od léta vyrazila řada průzkumníků i pamětníků.

O Orlíku jsme psali také zde:

O vodním díle Orlík: Přípravné stavební práce vodního díla Orlík byly zahájeny v roce 1954, v dubnu 1957 započala výstavba přehrady. V roce 1960 bylo zahájeno napouštění nádrže a poslední 4. turbogenerátor elektrárny byl spuštěn v březnu 1962. Až do roku 1966 byly dokončovány některé rekultivační práce.

Vybudováním hráze vzniklo přehradní jezero délky 68 km na Vltavě, zasahující i přítoky, řeky Otava a Lužnice. Plocha nádrže je 27,3 km2, objem nádrže činí 716,5 mil. m3. (Zdroj: Povodí Vltavy)