Nyní se muzeu podařilo získat do dlouhodobé výpůjčky další orchestrion, a to téměř ze stejné lokality – z pošumavských Malenic. Má stejného výrobce, firmu Dienst z Lipska, i prodejce Jana Humla z Písku. „Zatímco ještě zhruba před sto lety bývaly orchestriony snad v každém druhém pohostinství, nyní jsou dva zmíněné nástroje zřejmě jediné na jihu Čech. Náš je navíc jediný veřejnosti přístupný,“ podotkl kurátor muzea Jan Kouba.

Majitelem orchestrionu býval známý režisér Zdeněk Podskalský, jehož syn ho nyní zapůjčil muzeu. „Je s ním skvělá domluva a jednáme o možném odkoupení,“ nastínil Jan Kouba. Cenu podobného stroje lze podle něj odhadnout na 250 tisíc korun. „To je částka, za kterou se orchestriony pohybují v aukcích. Těch ale teď moc není,“ zmínil Jan Kouba s tím, že nejvíc hracích strojů je na Liberecku, kde se vyráběly. Odtud také do Písku přijel zřejmě jediný náš odborník, který orchestrion seřídil a naladil. „Nyní je v takové kondici, v jaké nebyl desítky let, což nám potvrdil i Zdeněk Podskalský ml.,“ poznamenal kurátor.

Plánovaná cyklověž pojme až 118 kol.
V Písku vyroste cyklověž, radnice hledá vhodné místo pro její stavbu

Ve své době byly orchestriony poměrně častou součástí hospod, avšak nešlo o nic levného. Hrací stroj stál zhruba tolik, co menší dům. Bylo tedy běžné, že ho hospodští spláceli i desítky let.

Návštěvníkům Prácheňského muzea vyhrává více než sto let starý stroj každou hodinu vždy v půl. Umí celkem dvanáct písní.

Lucie Kotrbová