Jak dlouho bude ještě fungovat pošta v Chřešťovicích u Albrechtic nad Vltavou? O tom místní spekulují už dlouho. „Přes rok se mluví o tom, že ji zruší. Doufáme, že se tak nestane. Chceme, aby fungovala, abychom si tu mohli vyřídit všechno, co potřebujeme.  Já poštu využívám často," řekla obyvatelka Chřešťovic šedesátiletá Jana Trubková.

Česká pošta oznámila, že zdejší pobočka se v letošním roce dočká změny. Z Písecka je podle ní jediná. Zřejmě nepůjde přímo o zrušení, ale například o změnu otevírací doby či o změnu pošty na výdejní místo. Potvrdila to mluvčí pošty Marta Selicharová.

Starosta Albrechtic nad Vltavou, pod které Chřešťovice spadají, Václav Kaifer zatím žádnou oficiální informaci od pošty neobdržel. „Mluví se tu o tom už od roku 2007, co si pamatuji. Jako obec pochopitelně nesouhlasíme s omezením, či dokonce rušením naší pobočky, ale to je tak všechno, co s tím zmůžeme. Pošta bude mít své argumenty a objektivně vzato není bohužel v Chřešťovicích pošta tolik využívaná. Koneckonců jsou problémy i v Albrechticích," řekl starosta.

Chřešťovice mají 160 obyvatel a pošta je otevřena v pondělí, v úterý, ve čtvrtek a v pátek od 7.30 do 10.30 hodin a ve středu od 7.30 do 8.30 a od 14 do 16 hodin.

Za zachování vesnických pošt například bojuje Svaz měst a obcí (SMO). „Starostům doporučujeme, aby nepřistupovali na výzvu, kterou jim Česká pošta dává," řekl starosta Kovářova Pavel Hroch, který se ve svazu angažuje.
„Odůvodňujeme to tím, že se zavádějí sKarty a všechny nové přístupy pro čerpání důchodu a ve finále by si lidé neměli důchod ani kde vybrat," uvedl Pavel Hroch.

Zdůraznil také to,  že se jedná o službu lidem. „Česká pošta je zatím státní podnik, a tak by měl stát přihlédnout na určitý blahobyt občanů, kteří mu celá léta platí daně," je přesvědčený Pavel Hroch.

Starosta má k dispozici seznam obcí, který říká, že se změna dotkne  i pošty ve Veselíčku. Starosta Veselíčka Jiří Lešek upřesnil, že Česká pošta s ním jednala před rokem, 29. února. „To nám oznámila, že naši pobočku do konce roku  zruší. Pochopitelně jsme se o problém začali zajímat, ale od  té doby se nám pošta neozvala," řekl starosta Jiří Lešek.

Mluvčí České pošty Marta Selicharová jakoukoliv změnu na pobočce ve Veselíčku vyvrátila. „V letošním roce neplánujeme jednání o změně formy obsluhy," konstatovala v pátek.

O rušení pošt se mezi lidmi mluví i v řadě dalších obcích. Například v roce 2008 mělo skončit osm poboček z Písecka, všechny ale fungují dál.