Pomalu se blíží doba letních dovolených, kdy se mnozí z nás chystají za horkých dnů ochladit ve vodě rybníků a řek. Koupání k létu neodmyslitelně patří, ale přesto i zde je zapotřebí chovat se opatrně. Vždyť při koupání už vyhaslo mnoho lidských životů.

Dne 10. července 1934 asi ve dvě hodiny odpoledne přijel na kole k rybníku Prachov u Křižanova pětadvacetiletý svobodný obuvník z Veselíčka Václav Procházka. Ještě celý rozehřátý rychlou jízdou na břehu shodil šaty a šel se hned vykoupat. Popošel však sotva nějakých patnáct metrů od břehu, když začal křičet. Bylo vidět, že se topí.

Na břehu právě odpočíval Josef Dyntár, typograf z Prahy, který tu byl na dovolené. Jakmile spatřil kruhy na vodě, přivolal MVDr. Suchana z Bernartic, který na rybníku jezdil na kanoi. Zvěrolékař pak tonoucího obuvníka vytáhl z vody, takže nešťastník byl pod hladinou jen asi čtyři minuty.

Zachránci použili umělé dýchání a také zavolali do Milevska, odkud asi po dvaceti minutách dorazil lékař  Ostap Jachno. Všechna námaha se však nakonec ukázala jako marná. Mladý muž se už k vědomí neprobral. Konec jeho životu udělala patrně srdeční mrtvice po rychlém vstupu do chladné vody.
Mrtvé tělo bylo dopraveno do márnice na hřbitově ve Veselíčku a zde se pak konal i pohřeb zesnulého.

Vladimír Šindelář, Milevské muzeum