LEDEN

Prvním miminkem je Anička
Druhý lednový den přišlo na svět první miminko narozené v písecké porodnici. Byla jím Anička Staňková z Protivína, která se mamince Lence narodila v 8.19 hodin ráno, a to zcela podle plánu.

Deska připomíná zakladatele hokeje
Píseckého rodáka a zakladatele hokejové tradice v Písku Tomáše Švihovce připomíná pamětní deska na fasádě zimního stadionu v Písku. Vzpomínkovou tabuli odhalili představitelé hokejového klubu IHC Písek a pozvali k tomu i šéftrenéra ČSLH Slavomíra Lenera a místostarostu města Josefa Knota.

U Sepekova chtějí těžit wolfram

Na vrchu Chlum hrozí, že by tu mohli těžit wolfram. Pražská firma AGATE Bay tu nejprve chce uskutečnit geologický průzkum, aby zjistila, zda se ho tu nachází dostatečné množství.

Prvními přírůstky jsou vydřata

Prvním odchovem v roce 2014 v Záchranné stanici živočichů Makov byla tři vydřata. Samice své doupě poprvé na krátký čas opustila až po měsíci. Pracovníci stanice tak mohli nové přírůstky zkontrolovat. Jsou jimi dva kluci a holka.

ÚNOR

Objednání k lékaři? Postačí internet

Objednávání pacientů k ambulantnímu vyšetření by mělo být jednodušší. Ve všech jihočeských nemocnicích včetně té písecké bude možné se objednat také přes internet. Schválila to rada Jihočeského kraje.

Knihovna má novou ředitelku

Městská knihovna Milevsko má od začátku února novou ředitelku. Hanu Kolínovou nahradila Petra Bláhová z Jistebnice.

Anketa: Kde bude bazén?
Kde bude stát písecký aquapark a bude to vůbec aquapark? Odpovědi na dvě otázky se pokusí najít město v anketě, ve které mohou lidé hlasovat.

Zemřel Tom Zajíček

Ve věku 65 let zemřel 17. února po krátké těžké nemoci Tom Zajíček, v roce 1990 první demokraticky zvolený starosta Písku, který v čele města stál osm let. Až do své smrti byl členem zastupitelstva města. V roce 1998 byl zvolen do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a v letech 2002 a 2006 svůj poslanecký mandát obhájil.

Písek navštívil prezident

V úterý 18. února navštívil Písek prezident Miloš Zeman. Poobědval v restauraci U Reinerů a poté hovořil s obyvateli v Divadle Fráni Šrámka. Kromě pamětních mincí od zástupců města dostal novou hůl od sportovního střelce a myslivce Václava Kučery z Písku, funkční tričko nebo pomlázku na politiky od Jiřího Sámka. Kromě Písečáků neochudil o svou návštěvu ani Milevsko.

Milevské maškary doplnil Jára Cimrman

Maškary v Milevsku patří k nejoblíbenějším akcím na Písecku. Loni se konaly už po 152. a program byl ten rok nově třídenní. Předloni byl hlavní hvězdou milevských maškar prezident Václav Klaus, loni to byl všestranný génius Jára Cimrman. Do Milevska se vrátil po neuvěřitelných 125 letech.

BŘEZEN

Paseky měly referendum
Sto dvacet jedna hlasů pro a třicet tři hlasů proti. Takový je výsledek referenda, které dělali v Pasekách ohledně stavby a umístění multifunkčního hřiště na návsi. Hlasovalo 98,09 procenta trvale žijících obyvatel, i tak ale vůbec není jasné, zda se bude obec výsledkem referenda řídit. Starosta je totiž zásadně proti.

Je málo vody, výlovy začínají dřív

Jarní výlovy začínají dřív než obvykle. Může za to především nedostatek vody v rybnících a kormoráni, pro které je vodní hladina bez ledu ideální pro lov potravy.

Anketa skončila

V anketě vypsané městem ohledně umístění bazénu hlasovalo 1549 lidí. Bylo to těsné. O 111 hlasů vyhrála v hlasování obyvatel Písku varianta umístění plaveckého bazénu v bývalých Žižkových kasárnách (606 hlasů). Pod lesnickou školou chtělo nové koupání 495 respondentů a lokalita Jih III získala 443 hlasů. Celkem se do ankety zapojilo 1549 lidí.

Mirotickým vzali spořitelnu

Mirotičtí nemají za sebou zrovna nejlepší rok. Během krátké doby jim zde zrušili pobočku České spořitelny a omezili provoz místní pošty. Za jeho obnovení však místní nepřestali bojovat.

Nebezpečné úseky

Smutné prvenství si připsaly silnice v regionu. V hodnocení nehodovosti jsou tři místa mezi pěti nejhoršími na jihu Čech. Křižovatka silnice I/20 u Žďáru pak dokonce v první patnáctce celorepublikového srovnání. Další dvě místa jsou křižovatky u Letů a u Semic.

DUBEN

Pohřebiště pro domácí mazlíčky
Obyvatelům města a okolí je nově k dispozici hřbitov pro domácí zvířata. Městské služby Písek ho otevřely v sousedství dvanáctihektarového areálu Lesního hřbitova a je určen pro domácí mazlíčky s hmotností do 50 kilogramů. Je možné si tady pronajmout místo posledního odpočinku například pro kočky, psy, morčata, papoušky i další ptáky a podobně.

Problémy s náměstím

Další komplikaci opravě Masarykova náměstí v Mirovicích způsobila firma Vyslystav, která loni rekonstruovala jeho severní část. Společnost je v konkurzu a město s ní ukončilo smlouvu. Nyní ale musí sehnat někoho, kdo náměstí dokončí. Kromě řady nedodělků na zmíněné severní straně totiž chybí celá strana jižní.

Je jasno

Písečtí zastupitelé rozhodli o umístění i podobě budoucího bazénu. Vyhrál to prostor pod lesnickou školou, kde se postaví bazén s atrakcemi.

Mirotičtí mají vodu z Římova

Vodovod, který přivede vodu z Římova na sever Písecka, je ve zkušebním provozu. Konkrétně Mirotičtí se na něj hodně těšili, jelikož si s vodou užili své, a to především v období povodní. Ještě ale netuší, že napojení na Římov nebude takovou spásou a s čistotou vody si ještě užijí. Snad se jí dočkají.

Cesta bolestných kamenů

V Píseckých horách byla za velké účasti veřejnosti slavnostně odhalena Cesta bolestných kamenů, projekt žáků a pedagogů Obchodní akademie a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky Písek.

Žďákovský most má narozeniny

Čtyřicet sedm let uplynulo ode dne, kdy byl uveden do provozu Žďákovský most, tehdy největší jednoobloukový ocelový most na světě. O jeho stavbě se začalo vážně uvažovat v roce 1941, současnou podobu však začal nabírat až začátkem padesátých let, kdy už bylo rozhodnuto i o výstavbě vodního díla Orlík. V roce 1957 stavba začala.

KVĚTEN

Strážníci mají asistenta
Strážníci na píseckém sídlišti Portyč mají posilu. Od teď s nimi bude sloužit asistent prevence kriminality, který je romské národnosti a má pomoci se spoluprací s menšinou.

Aktivisté blokují vepřín v Letech

Ukončení provozu prasečí farmy, demolice objektu a vyčištění prostoru od prasečích exkrementů. To jsou požadavky aktivistů, kteří se rozhodli blokovat vepřín v Letech. Nejprve uváděli, že potrvá pár dnů, pak tvrdili, že místo neopustí, dokud nebudou splněny jejich požadavky. A opustili.

Táborníkům bylo špatně ze salátu

Bolesti břicha a zvracení postihly sto deset dětí a dospělých ze středních Čech v rekreačním středisku u Varvažova. Zdravotníci dokonce plánovali zřízení polní nemocnice a izolaci pacientů přímo na místě. To nakonec nebylo nutné. Nikdo nebyl ohrožen na životě a jak později hygienici potvrdili, dětem bylo špatně z těstovinového salátu.

ČERVEN

Ražický pražec slaví třicet
Festival folk, country a trampské hudby nesoucí název Ražický pražec slaví 30. narozeniny. Jubilejní ročník se uskutečnil stejně jako mnohé před tím v areálu přírodního amfiteátru v Ražicích. Výročí oslavil festival s tradičními hosty i s nováčky. Vystoupili například pražcoví rekordmani strakonický Šafrán, polodomácí kapela Třetí sloka a další.

V Pasekách skončili dva zastupitelé

Zastupitelstvo Pasek přišlo o dva své členy. Místostarostka obce Jana Vaněčková a předseda finančního výboru Stanislav Rothbauer rezignovali na svou funkci několik měsíců před koncem volebního období. Zastupitelstvo mělo původně sedm členů. Do podzimních voleb to v Pasekách „doklepali" v pěti, což je povolené minimum.

Muzeum vystavuje zlato z olympiády

Návštěvníci Prácheňského muzea měli v době od 18. do 22. června mimořádnou příležitost vidět první zlatou olympijskou medaili, kterou 20. července 1924 ve šplhu na laně bez přírazu pro Československo získal Bedřich Šupčík. Z Paříže si odvezl také bronzovou medaili za víceboj. Sportovec poslední léta života prožil v Horosedlech na Písecku a pochován je v Mirovicích.

Ve Vesnici roku Písecko nebodovalo

Obce z Písecka byly ve velké přesile, ale příliš to nezužitkovaly. Soutěž Vesnice roku 2014 zná své vítěze, mezi které se vklínil jen Osek. Vyhrál Diplom za vzorné vedení obecní kroniky. O tu se tři roky stará Ivana Pleskačová. Do loňského jihočeského kola soutěže Vesnice roku 2014 se přihlásilo 42 obcí, z toho 18 jich bylo z Písecka.