Smutné události v Paříži od rána plní sociální sítě. Diskutuje se i na našem Facebooku. Jan Kračman například napsal: "Tohle je výsledek neslučitelných kultur a Francie, která byla vždy otevřená k "multikulturní" společnosti, na to teď doplácí jako první. Bohužel tohle bude díky nekontrolované invazi muslimů do Evropy jen přibývat. Uzavřené hranice měly být už dávno, žvásty politiků, že je třeba uklidnit veřejnost, jsou tak nějak vážně na h…"

Ředitelka písecké Sladovny Tereza Dobiášová reagovala: "Včerejší teroristický útok v Paříži je děsivý a pravděpodobně i zoufalý čin. Pravděpodobně souvisí jak s nezvládnutou situací v Sýrii, tak i s historií francouzské migrační poltitiky. Kolonizace a následná globalizace světa s sebou přinesly řadu velmi zásadních – a dnes už i pro nás aktuálních - problémů, které zatím ani – bohužel – nejsme schopni dohlédnout, pochopit ve všech souvislostech. Největším úkolem současných vlád (a nejen té francouzské) je teď zachovat chladnou hlavu a pokusit se pochopit motivaci k útoku a najít odpovídající kroky nemotivované ani strachem, ani populismem."

Jen obtížně se hledají slova k událostem a lidským tragédiím, které se dějí především v souvislosti s terorismem, říká nový ředitel píseckého centra kultury a muzikant Josef Kašpar. "Jsem naprosto šokován tím, co se stalo v Paříži a v myšlenkám soucítím s nevinnými lidmi, kteří byli jen ve špatnou dobu na špatném místě. Je to bohužel další uvědomění si faktu, že proti takovým činům se nelze zcela účinně bránit ani v naší vyspělé západní civilizaci," doplnil.

"Je to tragédie. Lidská i celé Francie," komentoval útoky ve francouzské metropoli jihočeský senátor Jiří Šesták. "V této chvíli je třeba zachovat rozvahu a tuto tragédii nepřenášet na složitou imigirační situaci v Evropě," doplnil.

„Před tím, co se stalo v Paříži, jsme byli opakovaně bezpečnostními experty varováni již od útoku na Charlie Habdo. Pevně věřím, že řada politiků konečně pochopí, že bychom měli více naslouchat těm, kteří si vzali bezpečnost za celoživotní poslání. ‪Terorismus se nedá nikdy vymýtit, ale dá se proti němu účinně bojovat," reagoval na události v Paříži europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Ředitele Základní školy J. K. Tyla v Písku Pavla Koce jsme zastihli na Moravě. "Zprávami z Paříže jsem byl velmi šokován, a to zvláště proto, že jsme tam na jaře byli s manželkou a Paříž jsme si napoprvé zamilovali, a také proto, že se odtud ten den vrátily děti z jazykového pobytu, o kterém mi celý den referovaly jako o fantastickém. Zaplať pánbůh, že přijely v pořádku. Připomnělo mi to můj první zájezd se školními dětmi do Dánska, kdy nás události 11. září 2001 zastihly u moře. Cílem teroristů je vždy vyvolat chaos a rozvrátit staré dobré pořádky. Chtějí proti sobě pošvat obyčejné lidi a těžit z projevů xenofobie, což se jim bohužel daří. Ale snažme se jim to nedovolit. Pokud nás paralyzuje strach, dosáhli svého," podotkl Pavel Koc.

Asi pětatřicetkrát zavítal do Francie Milan Koželuh z Nových Hradů, jenž ve městě v těchto dnech vystavuje v rámci Dnů francouzské kultury své fotografie na téma Jiná Francie. "Poznal jsem, že Francie je země velmi vstřícná k imigrantům. V dané chvíli mi tedy není jasné, proč se tento hrůzný čin stal. Nicméně si myslím, že konkrétně v Paříži lidé žijou s tím, že takový útok se tam může odehrát každou vteřinu."

Bývalý starosta Písku a současný zastupitel Písku i Jihočeského kraje Ondřej Veselý k útokům v Paříži uvedl: "Podle mého názoru se jedná o bezprecedentní teroristický útok, který se dotýká samé podstaty evropské kultury stojících na antických, křesťanských a humanistických základech. V tuto chvíli u mě převládají pocity, jako je vztek, bezmoc a ponížení. Chtěl bych vyjádřit hlubokou soustrast nejen rodinám obětí, ale také Francii a Paříži, které jsou mou srdeční záležitostí. Je zřejmé, že pokud chceme naši kulturu uchránit, bude nutné přijmout daleko razantnější opatření než dosud, protože humanitou se proti lidem, kteří ji neuznávají, vysmívají se jí a otevřeně na ní útočí, neubráníme. V tuto chvíli se tak jako daleko účinnější jeví orbánovské: „My Vás sem nepustíme", než merkelovské: „My to zvládneme"."

"Dlouhodobě upozorňuji na rizika spojená s teroristickými aktivitami takzvaného Islámského státu," poznamenal místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Jihočech Jan Bartošek. "Pokud za francouzskými útoky stojí někdo jiný, nepochybně se od těchto fundamentalistů inspiroval. Bohužel jsme si svojí neaktivitou tyto problémy přinesli do srdce Evropy sami, a to bez asistence evropských elit. Bez nadsázky bych poznamenal: Starý kontinent je ve válce," dodal.

"Otřesné," reagoval na pařížské útoky senátor Pavel Eybert. "Je to zároveň velmi nepříjemné pro všechny migranty, kteří přicházejí do Evropy a očekávají vstřícné přijetí. Vyjadřuji francouzskému národu a všem, které tyto události postihly, svoji účast s jejich zármutkem," doplnil.

Ředitel písecké obchodní akademie Pavel Sekyrka napsal: "Neexistuje odpornější a zbabělejší čin než spáchaný na bezbranných civilistech. Jímá mě vztek a myslím na lidi, kteří chtěli strávit víkend, za měsíc slavit Vánoce…prostě jen žít. Myslím na nepředstavitelnou bolest pozůstalých. V Paříži včera a dnes vyhasly lidské životy ve jménu fanatismu. Bohužel západní civilizace, profilující se v konzumu života a ve ztrátě duchovních hodnot, která se snaží vždy „to nejlepší" ze sebe vyvézt v různých střetech na Východě, je tam brána jako ďábel. Ďábel hodlající po demontáži tamního systému nabídnout hranolky, kolu, drogy, pornografii a další jako alternativu. Je strašné, co píši, ale asi nikdo z nás nepochybuje o tom, že východní civilizace nemá k té západní, vzhledem k její vyprázdněnosti, respekt. S tím souvisí fakt svržení diktátorů, kteří často drželi své „poddané" v mentalitě středověku. Proměna mentality trvala v minulosti celá staletí. A po takové destabilizované zemi se svrženým diktátorem se chce, aby se mentalitou ze středověku za jedno léto změnila ve 21. století - to je absurdní. Jestli to nechápeme, vzpomeňme na Rusko, které je nám v lecčems podobné, ale stačilo, aby neprodělalo tolik potřebné osvícenství. Výsledkem je, že ruský prezident, spoluodpovědný za jiné současné válečné konflikty a za strašení zbytku světa, má skoro devadesátiprocentní podporu svých „poddaných". A do toho fanatici… Bohužel, neporazíme je naší mělkostí nebo mělkostí evropských politiků – vzpomeňme na nedávný pochod evropských špiček v centru Paříže s nápisem „Já jsem Charlie", neboli oslavující redakci, která tehdy hnusným způsobem zesměšňovala proroka Mohammeda, jindy souložící svatou Trojici a naposled padající Rusy z egyptského letadla, na kterém vybuchla bomba. Potřebujeme duchovní velikány, kteří nás prohloubí, boj proti teroristům bude mít pak i na straně sympatizantů teroristů na Východě mnohem menší podporu. Dnes však truchleme a modleme se za zavražděné a za jejich blízké, kteří jsou odteď zbabělci odsouzeni probouzet se – a mít před sebou své mrtvé blízké až do konce svých dnů."

Čtyři lidé zahynuli při pumových útocích u fotbalového stadionu.

Na smutné události v Paříži reagoval také místostarosta Písku Josef Knot. "Pro svůj útok si teroristé snad ani nemohli vybrat lepší dobu a vhodnější zemi. Západ se po období liknavosti rozhodl sehrát v boji proti islámskému státu důstojnější roli, vlna migrační krize rozděluje Evropu a Francie je zemí se silnou muslimskou komunitou… Teroristé útočící na civilní cíle chtějí vyvolat strach. Strach vede k extremistickým postojům. Ačkoli každý z nás musí cítit velké obavy, nemůžeme dovolit, abychom zapomněli na evropské hodnoty tolerance, plurality a svobody. A přesně toto teroristé chtějí. Ale my přeci nejsme jako oni! Tedy doufám," konstatoval místostarosta.

Zastupitel Písku i Jihočeského kraje Luboš Průša k teroristickým útokům uvedl: "Je to naprosto hrůzný čin. Vůbec nedokáži pochopit, jaká strašná zášť může někoho vést k tomu, že se může něčeho takového dopustit. Evropa je nyní ohrožena celá a měla by se bránit. Komplikovaná otázka však je, proti komu a čemu by se měla bránit. Na to bude třeba najít rychle odpověď, aby obrana mohla být účinná."

Starostka Písku Eva Vanžurová je stejně jako většina lidí v šoku. "Je otázkou, kdo to udělal, zda je to důsledek imigrační krize. V tom případě teroristé mohli přijít s masou imigrantů až do Paříže. Na druhou stranu příprava takové akce je určitě dlouhodobou záležitostí a musí se na ní podílet více lidí. Důkladná prověřování imigrantů mají svá opodstatnění. Domnívám se, že naší republice bezprostřední ohrožení nehrozí, ale musíme vzít v úvahu, že teroristé jsou nevyzpytatelní a nezáleží jim na životě. Jsem smutná z toho, že Evropa už není bezpečným místem, jakým dosud byla," uvedla starostka.

"Jsem zdrcen, je to naprostá šílenost," řekl k útokům rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer. "Je vidět, že terorismus nezná hranice a že se nás snaží zastrašit naprosto bez jakýchkoliv mezí. Tomu musí naše civilizace odolat, nejde přistoupit na strach, který teroristé šíří. Zaregistroval jsem, že někteří dávají tyto útoky do souvislosti se současnou migrační vlnou. To spolu ale nesmí souviset. Před takovými názory bych velmi varoval," dodal rektor.

Spisovatel Ladislav Beran z Písku k útokům řekl: "Je to pro mě šok, jako zřejmě pro celý svět. Mám obavy, aby se teroristické útoky nepřenesly také do naší země. Bohužel na tyto problémy si Evropa zadělala sama a teď nese následky."

Akademického malíře Dalibora Říhánka z Písku jsme zastihli u ranní kávy s jeho manželku a vnučkou Eliškou. Sledují televizi. "Je to příšerné, co se děje. V každém případě souhlasíme s úplným uzavřením našich hranic. Byl jsem v Paříži poprvé v roce 1968 - tehdy byly ulice plné Francouzů. Když jsem tam byl naposledy, v některých čtvrtích Francouze nepotkáte. Je mi líto lidských životů, ale je mi smutno také z toho, že teď lidé nebudou chtít navštěvovat skvělá pařížská muzea a galerie," podotkl Dalibor Říhánek.

Nejtragičtějším ze série šesti atentátů, jimž v noci v Paříži podlehlo přinejmenším 126 lidí se stal útok v koncertní hale Bataclan, kde právě hrála americká rocková skupina Eagles of the Death Metal.

Místostarosta Písku Jiří Hořánek reagoval: "Je to smutné, co se děje. Nepochybně je třeba toto jednání odsoudit a vyjádřit morální podporu lidem tam. Nejhorší je, že by se to mohlo stát kdekoli, třeba i u nás, a my bychom s tím těžko něco udělali."

"Je to tragédie," reagoval senátor a starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa. "Ale doufám, že tato tragédie změní postoj německé kancléřky Angely Merkelové a vedení Evropské unie k bezprecedentní migrační vlně," doplnil.

Simona Kubišová z Písku má ve Francii sestru a bratrance, kteří zde žijí. "Nejsou sice přímo v Paříži, ale i tak mám o ně hrozný strach. Každý bydlí na jiném místě, což je snad ještě horší. Je strašné, co se děje. Nejhorší je ta bezmoc, že člověk neví, jak tomu pomoct nebo co s tím dělat. Pray for Paris," řekla Simona Kubišová.

"Jsem šokován. Terorismus je blízko a nezná hranic," uvedl jihočeský hejtman Jiří Zimola. "Netuším, zda útočníci byli islamisté nebo jen chtěli, abychom si to mysleli. Ale věřím, že tento útok probere evropské elity z jejich snu o bezpečné multikulturální Evropě a začnou pro bezpečí obyvatel něco dělat," vzkázal hejtman.

Za výsledek války, kterou vede radikální islamismus, označil pařížský útok jihočeský poslanec Zdeněk Bezecný. "Je pro nás důležité, abychom přesně pojmenovali nepřítele v tomto boji. Cílem teroristů je především destabilizovat evropskou společnost a přinutit ji, aby se sama vzdala hodnot, na kterých stojí. To nemůžeme dopustit," řekl.

Z Bruselu reagoval na útok teroristů jihočeský poslanec Jan Zahradník. "Vyjadřuji soustrast pozůstalým. Křesťanská Evropa se nesmí nechat zastrašit a musí se konečně začít bránit," řekl.