I tak se ale bohužel našli lidé, kteří ve středu rozdělali oheň u Prášilského jezera na Šumavě. Špatně ho uhasili a rozhořel se požár. I Šumava je extrémně vyschlá, a tak hrozilo, že se plameny budou velmi rychle šířit dál. Naštěstí je zaregistroval jeden z turistů, zalarmoval hasiče tamního národního parku a ti je dostali včas pod kontrolu.

„Požár vznikl, už bych neřekl nedbalostí, ale hloupostí lidí, kteří si tam evidentně rozdělali otevřený oheň,“ řekl Deníku mluvčí NP Šumava Jan Dvořák. Velitel parkové hasičské jednotky Petr Šrail doplnil, že nezodpovědní turisté zřejmě špatně uhasili ohniště. „Naštěstí si kouře všiml návštěvník Šumavy, který se šel na místo podívat a zavolal na operační středisko,“ uvedl Šrail. Dodal, že zásah výrazně komplikoval fakt, že na místě není signál a že je špatně dostupné pro hasičskou techniku. I tak se ale podařilo požár na ploše cca 8 x 8 metrů rychle zlikvidovat. „Vrátili jsme se z Českého Švýcarska. Ani nechci domýšlet, co by se stalo, kdybychom to neuhasili včas a i u nás by oheň přerostl v něco většího,“ dodal Šrail.

Stará řemesla Šumavy po covidových letech opět ožila ve Stožci.
Stará řemesla Šumavy po covidových letech opět ožila ve Stožci

Dvořák v této souvislosti připomněl, že v současné době je i na Šumavě velké sucho. Mimo jiné to dokumentuje i fakt, že včera a dnes se nemůže splouvat Teplá Vltava, protože je hladina pod 50 cm, což je určitý ukazatel sucha. Vloni se přitom splouvalo celý rok. „Opakuji výzvu, aby lidé nepoužívali otevřený oheň včetně plynových vařičů, ideálně aby ani nekouřili, protože i nedopalek může založit požár,“ uzavřel Dvořák.