„ODS je zásadně proti zvyšování poplatkové zátěže obyvatel města Písku. Jako řešení nabízíme příklad města Teplice, kde je na svém místě primátor Jaroslav Kubera z ODS a kde se poplatky za odpad v rodinách neplatí," stojí v prohlášení, které vydala písecké ODS.

Jestli trojice zastupitelů za ODS dnes skutečně v zastupitelstvu navrhne zrušit poplatek za odpad, který má od ledna činit 590 korun na osobu a rok, nedokázal ve středu bývalý starosta města a zastupitel za ODS Miroslav Sládek říct. „Musíme vše ještě konzultovat v klubu a sejdeme se nejspíše až ve čtvrtek před zasedáním zastupitelstva. Každopádně si myslím, že snížení poplatkové zátěže obyvatel by bylo správným gestem," podotkl Miroslav Sládek.
Písečtí už cenu za svoz odpadu schválili na červnovém zasedání. Tam se Miroslav Sládek hlasování zdržel. Další člen ODS Roman Jedlička byl pro návrh a Zdeněk Kulič chyběl.

Město počítá v rozpočtu s příjmem z poplatku ve výši kolem šestnácti milionů korun. Jak pokrýt případný schodek, který by při nevybírání poplatku vznikl, zatím občanští demokraté úplně přesně nevědí. Rezervy v současném stavu ale předseda místní ODS Vladimír Homola vidí. „Proč například lidé ze sídlišť mají dotovat provoz sběrných dvorů, které jsou zdarma. Tady je rozhodně prostor pro zefektivnění. Můžeme také zapojit výnos ze skládky," podotkl Vladimír Homola.

Místostarosta města zodpovědný za finance Vojtěch Bubník si dovede snížení poplatku představit. „Dovedu si představit opravdu všechno. Znám senátora Jaroslava Kuberu a vím, že v Teplicích sice neplatí za odpad, ale město také nepřispívá tolik na kulturu nebo sport jako Písek. On razí názor, že si za to lidé mají zaplatit. My bychom se pak museli ubírat zřejmě podobnou cestou," podotkl Vojtěch Bubník.

Zastupitelé budou ve čtvrtek schvalovat návrh vyhlášky o místních poplatcích. Cenu za svoz odpadu už jednou schválili, takže by se neměla měnit.