Milevsko zopakovalo triumf  z roku 2008. Po pěti letech tak opět vyhrálo ve své kategorii soutěž jihočeských měst ve třídění odpadu.

„Rozdíly byly velmi minimální. Určitě nám pomohlo, že v každém čtvrtletí jsme měli vyrovnanou bilanci ve sběru," hodnotí Marie Vratislavská, která má na milevském odboru životního prostředí na starosti odpadové hospodářství.

Její slova potvrzují i čísla, Milevsko porazilo druhý Vimperk jen o deset bodů, celkově mělo 800 bodů. Třetí Český Krumlov získal 770 bodů.
V Milevsku a jeho pěti částech je na padesát stanovišť, kde lidé mohou odevzdat tříděný odpad, tedy plasty či sklo.  V Milevsku rozšíření počtu stanovišť neplánují, ale chtěli by některé kontejnery obnovit.

Milevsko za výhru získalo 23 tisíc korun. Peníze jsou určené na nákup věcí z recyklovaného plastu.  „Pořídíme za ně dva stoly a čtyři lavice s opěrátkem a za zbytek zatravňovací dlažbu," vysvětlila Marie Vratislavská.

Jedním ze dvou míst, kde Milevští budou moci nový mobiliář využívat, bude ulice Čs. armády.

Předotice třídí odpad nejlépe z obcí s 500 až 1999 obyvateli. Letos tedy ještě zlepšily své loňské druhé místo. „Je to především o lidech a o tom, že třídí. Máme rozmístěné kontejnery na tříděný odpad po všech našich osadách, ale jinak pro to, myslím, nic neděláme," konstatoval starosta Předotic František Voldán. Za první místo  získá obec cenu v hodnotě 14 tisíc korun, kterou si mohla vybrat. „Zvolili jsme si stůl s lavičkami," doplnil starosta.

Vyhlášení výsledků soutěže Jihočeši třídí odpady se uskutečnilo minulý týden ve čtvrtek. Smyslem soutěže je zkvalitnit tříděný sběr odpadu. V kategorii, kde vyhrály Předotice, bojovalo o vítězství 133 obcí Jihočeského kraje. Putim skončila na druhém místě.

Pořadí v soutěži
Obce do 499 obyvatel (370 obcí)
1. Kvilda
5. Minice
7. Kožlí

Obce od 500 do 1999 obyvatel (133 obcí)
1. Předotice
2. Putim
10. Záhoří

Města od 7000 obyvatel (15 měst)
1. Milevsko
6. Písek
Zdroj: www.jihocesketrideni.cz