O odchyt se podle mluvčí radnice Petry Měšťanové postarají městští strážníci, kteří mají potřebné osvědčení pro odchyt zvířat bez pána, toulavých a opuštěných zvířat a zacházení s nimi. V ulicích Topělecká a Na Jihru na sídlišti Portyč, ve Strakonické ulici, na Zátavském nábřeží, v Sedláčkově ulici, na Samotách a v chatové oblasti Vohybal umístí samočinné odchytové klece, které pak budou pravidelně kontrolovat. Zvířata, která polapí, poputují k veterináři.

Mohlo by se to stát i domácím mazlíčkům, kteří jsou zvyklí vyrážet ven za dobrodružstvím. O takové jistě nestojí, je proto na jejich majitelích, aby tomu zabránili. „Žádáme obyvatele těchto lokalit, aby své kočky v nadcházejících dvou týdnech ve zmíněných lokalitách nepouštěli ven, nebo je viditelně označili, aby se předešlo jejich zbytečnému odchytu,“ uvedl David Schwedt z odboru životního prostředí.

Každé odchycené zvíře ošetří veterinář, podá mu přípravky proti parazitům, vykastruje ho a aplikuje mu podkožní registrační mikročip. „Díky označení mikročipem máme přehled o volně žijících kočkách na území města,“ podotkl David Schwedt. Ošetření proti parazitům ochrání volně žijící toulavou kočku na další období a výrazně zvýší kvalitu jejího života. Pokud je zvíře i vykastrováno, čeká ho navíc nezbytná rekonvalescence. Všechny kočky budou opět vypuštěny ven. „Jsou vráceny vždy tam, kde byly odchyceny,“ doplnil David Schwedt.

„Populaci koček město tímto způsobem reguluje už devátý rok a jen vloni bylo vykastrováno 46 koček. Všechny náklady spojené s kastračním programem, včetně očipování, podání přípravků proti parazitům a preventivního ošetření hradí město Písek z kapitoly odboru životního prostředí. Kastrační program město zavedlo v roce 2015 a v roce 2021 přistoupilo k odchytům na jaře a na podzim. Díky němu lze zabránit nežádoucímu rozmnožování toulavých koček a možnému šíření chorob, které jsou spojeny se zdravotními riziky pro domácí zvířata i pro člověka," doplňuje Petra Měšťanová.

Kastrační program je možné rozšířit o další lokality na základě podnětů od občanů nebo osadních výborů. „Lidé nám mohou tato místa oznámit telefonicky na číslo 382 330 661 nebo e-mailem na zp@mupisek.cz,“ poznamenal David Schwedt.