Podle ministerstva vnitra to byli nástupci identitární skupiny Rakušané, zakázané loni v červenci po zjištění daru pro Sellnera od atentátníka na Novém Zélandu, který zavraždil 51 lidí.

Deset osob ve věku 18-34 let policie zadržela, mezi nimi Martina Sellnera, vůdce hnutí Identitarian Movement. Před hlavním vchodem zapálili oheň, umístili model barikády z drátů a tiskoviny s bojovými hesly tzv. Nové pravice jako například volajících po "výměně obyvatelstva".

Ještě před příjezdem policie členové organizace uprchli pravděpodobně pronajatým vozidlem. Při pátrání byla zásahová jednotka upozorněna na auto, které se jim opakovaně snažilo ujet. Ve vozidle byly tři osoby a tři další v nákladovém prostoru. Čtyři další zastavila místní policie.

Poznáváte někdo muže na fotografii?
VIDEO: Nepoznáváte muže na kamerovém záznamu?

Ministr vnitra Gerhard Karner v souvislosti s incidentem řekl, že má velké porozumění pro obavy a starosti lidí v souvislosti s mafií převaděčů a ilegální migraci. "Proti lidem, kteří se pokoušejí svá hesla a nenávist vnést do naší společnosti nebo pro to připravují politickou živnou půdu, budeme postupovat všemi prostředky demokratického právního státu," řekl. Foto: Deník/Polizei NÖ

70 let hornorakouské hymny

Jen jedenáct minut trvalo, než zemský sněm před 70 lety, 28. listopadu 1952, jednomyslně přijal báseň Franze Stelzhamera "Hoamatgsang“ zhudebnělou Franzem Schnopfhagenem za hornorakouskou zemskou hymnu, napsaly k výročí OÖN.

Slavnostní večer k jubileu na privátní univerzitě Antona Brucknera v Linci zpestřily různé interpretace skladby, třeba v kombinaci saxofonu, bicích a citer nebo v jazzové verzi. Studenti z Nizozemska, Slovenska (Adam Stefunko) a Španělska vyprávěli o významu hymny v jejich zemích a tu hornorakouskou zazpívali ve formě medley.

Směna místo slev

Organizace Greenpeace ve Würzburgu uspořádala výměnnou burzu oděvů jako alternativu Black Friday. "Jde o to ukázat, že vlastně nic nového není třeba kupovat. Když se lidé sejdou a vymění si věci mezi sebou, najdou vlastně všechno, co potřebují - nemusejí kupovat nové, a už vůbec ne v absolutním dumpingovém rabatu," řekla mluvčí Anja Schullerová.

Vypečený okno v Českých Budějovicích, podnik založila Lenka Karvánková a se svým přítelem se specializují na slané i sladké dobroty a zelňáky.
V Budějovicích ve Vypečeným okně v Hroznové ulici zavonělo v adventu cukroví

Ve Würzburgu toho jen za dopoledne využilo přes 300 lidí. Silně poptávali i nabídku nechat si oděv opravit nebo přešít přítomnými krejčovými.

Každoroční cenová bitva koncem listopadu přispívá podle Greenpeace k excesivnímu konzumu, odpadu a plýtvání zdrojů.