Na obyvatele a návštěvníky  města čeká  od pátku 6. do neděle 8. září první ročník slavností piva. O podrobnostech jsme hovořili s jedním z organizátorů Robinem Mikušiakem z Free Production.

Proč právě  slavnosti piva a proč v Písku?
Každý rok se snažíme najít novou  akci, letos jsme se rozhodli pro slavnosti piva. Je to z toho důvodu, že  tyto slavnosti jsou relativně úspěšné, pokud se dobře udělají. Hlavně však to má návaznost na roky  minulé, protože pivo je to, co lidi baví. Jde v podstatě o oslavu piva, jeho historie a kultury.

Dále je to příležitost představit malé pivovary  a prezentovat  to, že  pivo nemusí být jen europivo za pět korun ze supermarketu, ale může jít i o dražší nápoj, který má určitou kvalitu i výrobní  postup a samozřejmě i historii.


Zmínil jste malé pivovary. Znamená to, že nebudete spolupracovat s jedním konkrétním pivovarem?
To v žádném případě. Máme v současné době domluvených asi patnáct pivovarů, které do Písku přijedou a budou prezentovat svá piva. Je mezi nimi i několik malých pivovarů. Příští rok bychom chtěli oslovit ještě více  výrobců. V současné době se výrobci piva trochu obávají prvního ročníku a nevědí, co mohou od organizátorů akce čekat.

I když pivovarů není tolik, kolik bych si představoval, každý bude prezentovat minimálně  tři až  šest druhů piva, takže bude rozhodně z čeho vybírat a co ochutnávat. Rádi bychom podporovali malé pivovary, protože jejich výrobky jsou pro spotřebitele určitě zajímavé.

Počítáte i se zahraniční účastí?
Měli by přijet  výrobci piva  z lotyšského Smiltene, což je partnerské město Písku,  a  návštěvníkům slavností nabídnou nejen piva, ale i jejich gastronomické speciality.

Kde konkrétně v Písku se slavnosti  budou konat a co návštěvníkům nabídnete kromě piva?
Po všechny tři dny budou slavnosti v Palackého sadech. K pivovarům se snažíme přidat i občerstvení. Ale to by nemělo skončit u langošů a párku v rohlíku. Bude  tam například  i firma, která  připravuje domácí dorty a zákusky. Přijede také  pán, který má  ve svém veteránu udělanou minikavárnu a nabídne  kávu ze směsi, kterou si sám   praží, má i své biomléko.      Doufáme, že ukážeme  píseckým kavárníkům, jak má vypadat káva.  V nabídce bude i vegetariánská strava. Nejen pokud jde o pivo, ale i v jídle usilujeme o maximální kvalitu.

Mohou se návštěvníci  těšit i na hudební program?
To je nedílná součást slavností. Když jsme viděli pivní slavnosti v Táboře a Českých Budějovicích, tak jsme si řekli, že takto ne. Proto jsme se rozhodli jít cestou spojení piva, gastra a hudebního festivalu.  Myslím, že nabízíme program, za který by se nemusel stydět specializovaný hudební festival. Máme tam prakticky všechny hudební styly.   Zřejmě poprvé se v Písku objeví styl elektroswing, což   je velmi módní záležitost nejen ve světě, ale už i u nás. Elektroswing může být zajímavý nejen pro mladé lidi, kteří tuto muziku mají rádi, ale i pro starší lidi.
V Palackého sadech budou dvě stage, takže zájemci si mohou vybrat.  Kromě dýdžejů  v parku vystoupí Vypsaná fixa, Beatles revival, Ráďa smráďa gang, Nohama na zemi , Mydy Rabicad a další.

Kolik zaplatí návštěvník za vstup do Palackého sadů?
Nic. Vstup do Plackého sadů a celý program jsou zcela zdarma

Program:

Pátek 6. září
17.30 – 18.30 Ráďa smráďa gang
19.00 – 20.10 Charlie Straight
20.50 – 22.00 Vypsaná fixa
22.40 – 24.00 Prague Conspiracy

Sobota 7. září
16.00 – 17.00 Snack shit 007
17.30 – 18.30 Nohama nad zemí
19.00 – 19.40 Beatles Revival
19.50 – 20.30 Beatles Revival
21.00 – 22.05 Mydy Rabycad
22.40 – 00.10 Fast Food Orchestra

Neděle 8. září
10.00 Ráďa smráďa gang
12.00 Nohama nad zemí