Očkovací centrum v Písku vzniklo na začátku loňského roku v pavilonu rehabilitace na okraji areálu nemocnice. V bezbariérovém, oboustranně průchozím objektu podali zdravotníci 100 tisíc dávek vakcín. „Největší nápor jsme zaznamenali od dubna do června, kdy se očkovalo až 1040 osob denně ve dvanáctihodinových směnách, někdy i šestkrát týdně,“ upřesnil Pavel Malina, primář Oddělení klinické biochemie Nemocnice Písek. Očkování se přesune jinam, aby bylo možné znovu využívat spodní patro rehabilitace. „Nepřerušili jsme všechny operace a pacientům chceme poskytnout tudíž i následnou léčbu. Od konce února tedy obnovíme vodoléčbu pro ortopedické a neurologické pacienty,“ uvedl předseda představenstva Nemocnice Písek Jiří Holan.

Písek z ptačí perspektivy.
GALERIE: Prohlédněte si Písek z výšky. Možná je vidět až k vám

Nové očkovací centrum v budově bývalé mikrobiologie bude prostorově menší, ale ušité přímo na míru potřebě a způsobu očkování. Kapacitou se vyrovná tomu současnému. Personál tak bude moci naočkovat 1000 lidí denně a v testovací části odebrat až 2000 vzorků k analýze. V budově vzniknou také administrativní a lékařská stanoviště, aplikační buňky, prostory k postaplikačnímu pozorování a sociální zázemí pro personál i klienty očkování. Odběrové centrum bude mít vlastní vchod v jiné části pavilonu. V běžném provozu tak nebude potřeba mít v místě odběrové stany. Výstavba centra vyjde na pět milionů korun včetně vybavení. Finance půjdou z nemocničního rozpočtu.

Nové očkovací i testovací centrum bude přístupné z parkovišť města i nemocnice.

Písecká nemocnice v současnosti poskytuje několik služeb, souvisejících s onemocněním covid-19. Vedle očkování a péče o nemocné jde o testování a vyšetření imunity. Tamní laboratoř provádí PCR i antigenní testování. Zájemcům nabízí i zcela nové vyšetření, které pomůže zhodnotit, jak moc jsou odolní vůči koronaviru. Vyšetření se zaměřuje na stav imunity, který je podle zdravotníků rozhodující pro průběh nemoci v případě nákazy.