„Řekl bych, že po všech stránkách je to pro nás složitější než to, co jsme dosud dělali," přiznává člen souboru Tomáš Studený.

Přes mnohé rozdílnosti mají všechna představení něco společného – muziku. Ochotníci z Kovářova tak opět budou nejen hrát, ale i zpívat. „Je to hodně o muzice," říká ochotnice Marie Buderová. „Zazní výňatky 
z árií Bedřicha Smetany, které jsou upraveny moderním způsobem. Je tam rock, blues nebo reggae," dodává.

Pro některé členy souboru bylo ze začátku těžké se s hudbou popasovat. „Myslím, že je to velká kláda. My, hospodští povaleči, najednou máme zpívat Smetanovy árie. To jsme nečekali. Mysleli jsme si, že když budeme zpívat, tak pohádkové texty, jednoduché písně. Stále se 
s tím srovnáváme," podotýká s úsměvem Jaroslav Kahoun, který těmito slovy soubor trochu podceňuje.
To, že v OPONĚ působí řada muzikantů a zpěváků, považuje za výjimečné Vladimír Mikuláš, další člen „šestnáctihlavého" souboru. Ten však v nové hře dostal roli herce, tak trochu rýpala, jemuž noty a rytmus neříkají vůbec nic: „Ale jsou tu také jenom činoherci, kteří nezpívají. Ti z toho nejsou nadšení. Na té hře je to potom patrné. Jedním z nich jsem já, možná jediný," zlehčuje situaci Vladimír Mikuláš.

Výběr hry pro kovářovský soubor ovlivnila návštěva divadla v Praze. Hru Bedřich Smetana the Greatest Hits autorů Jiřího Janků a Petra Svojtka viděli v ABC manželé Zelenkovi, další členové souboru, kteří z ní byli nadšení. Poté jeli do Prahy i další ochotníci. Ze hry měli vesměs stejné dojmy jako Zelenkovi.

„Příběh v podstatě vypráví o divadelním souboru, který kvůli nedostatku peněz musí nastudovat pro japonské diváky výběr ze všech oper Bedřicha Smetany, na který jim vyšel grant," popisuje Pavla Zelenková. „Diváci pak v průběhu představení sledují, jak v podstatě činoherci, kteří povětšinou ani neumějí noty, vytvářejí komický příběh proložený nejznámějšími Smetanovými áriemi," dodává s tím, že písně hudebně upravili Ivan Hlas a Jiří Janouch.

„V podání živé rockové kapely přímo na jevišti znějí někdy jako Beatles, jindy jako reggae, rock 'n' roll nebo balada ve stylu skupiny 
Queen. Jedno je jisté, už teď během zkoušek víme, že to bude zábavná podívaná," ujišťuje Pavla Zelenková.

„Dalším z důvodů, proč jsme se do toho pustili, je letošní výročí Bedřicha Smetany – 190 let od jeho narození a 130 let od jeho úmrtí," doplňuje Tomáš Studený. Pro herce to byla podle slov Alice Fořtové, další účinkující, výzva. „Z dětského zpívání jsme se museli posunout výš a zapracovat na sobě," říká.

Další výzvou bude pro ochotníky srpnová divadelní přehlídka Hostínské divadelní léto v nedalekém Hostíně, který patří pod obec Kovářov a kam byli opět pozváni. Budou tam hrát na stejném místě jako Rudolf Hrušínský, Jana Švandová, Petr Štěpánek či Zlata Adamovská. „Na přehlídce budeme hrát potřetí. Je to pro nás za prvé čest a za druhé velké potěšení, protože zatím pokaždé, když jsme tam byli, jsme měli úplně vyprodaný sál, což se třeba o profesionálních hercích kolikrát ani nedalo říci. Přišli se na nás podívat lidé z celého okolí a moc jsme se zatím líbili. Doufáme, že to tak bude i letos," přeje si Marie Buderová.

Soubor Kovářská OPONA vznikl v roce 2010 na dovolené u moře. Tam se totiž tři nadšenci dohodli, že založí divadlo, a vybrali první představení – pohádku Lotrando a Zubejda. Ta měla mimořádný úspěch a byla osudová pro představitele hlavních rolí – Lotranda Martina Zelenku a Zubejdu Pavlu, tehdy Šimečkovou. Dnes jsou z nich manželé…

Kromě nich patří do souboru dalších čtrnáct lidí různého věku. „Jsme z Kovářova, nejdál je Petra Brčáková z Bernartic," upřesňuje Tomáš Studený a do jeho řeči mu skočí jeho kolegové: „Taky tu jsou Pražáci." „Ale původem z Kovářova," reaguje Tomáš Studený.

Jak se ochotníci shodují, nacvičovat divadlo je hodně časově náročné. Na druhou stranu ale přináší spoustu potěšení a zážitků. „Cílem je předávat radost, kterou z toho máme my, i divákům. Dotáhnout to do zdárného konce, abychom se za svoji práci nemuseli stydět. A přáním je, aby nás to bavilo pořád stejně a aby to nebyla poslední hra, do které se pouštíme," shrnuje za soubor Kovářovská OPONA Alice Fořtová.

A jakou hrou překvapí ochotníci příště? „Myslíme si, že by se to nemělo prozrazovat. Každý si to nechává zatím pro sebe, aby se to nezakřiklo. Také musíme být trochu pověrčiví. V divadle je každý pověrčivý," uzavírá kovářovská ochotnice Alice Fořtová a míří za kolegy, kteří vybalují hudební nástroje a za chvíli začne zkouška. Do premiéry chybí už jen několik dní.

Nastudovaná představení
 Lotrando a Zubejda (premiéra 7. května 2011)
 Tajemství staré bambitky (premiéra 22. června 2013) 
 Bedřich Smetana the Greatest Hits (premiéra 19. července 2014)
www.kovarovskaopona.webnode.cz