Bedřich Smetana the Greatest Hits. Tak se jmenuje hra, kterou nacvičují ochotníci ze souboru Kovářovská OPONA.

„Hrají ji v pražském divadle ABC a napsali ji Jiří Janků a Petr Svojtka. Když jsme toto pražské představení navštívili, byli jsme naprosto nadšení. Hra nás natolik zaujala, že jsme zkusili její autory oslovit, zda by souhlasili, že by tohle jejich dílo sehrál ochotnický soubor. A kupodivu s velkou ochotou náš nápad přijali a obratem nám poslali scénář,"  vysvětluje Pavla Zelenková, členka souboru.

Jak říká, hra je pro ně velkou výzvou a zároveň také prvním pokusem nastudovat něco jiného než pohádku. „Příběh v podstatě vypráví o divadelním souboru, který kvůli nedostatku peněz musí nastudovat pro japonské diváky výběr ze všech oper Bedřicha Smetany, na který jim vyšel grant," popisuje ochotnice Pavla Zelenková.

„Diváci pak v průběhu představení sledují, jak v podstatě činoherci, kteří povětšinou ani neumí noty, vytvářejí komický příběh proložený nejznámějšími Smetanovými áriemi," dodává s tím, že  písně prošly hudební úpravou Ivana Hlase a Jiřího Janoucha. „V podání živé rockové kapely přímo na jevišti znějí někdy jako Beatles, jindy jako reggae, rock  and roll nebo balada ve stylu skupiny Queen. Jedno je jisté, už teď během zkoušek víme, že to bude zábavná podívaná,"  ujišťuje  Pavla Zelenková.

Premiéru ochotníci slibují na červen. „A to z toho důvodu, že jsme byli letos v srpnu opět pozváni k účinkování na divadelním festivalu Hostínské divadelní léto. To považujeme za velkou čest, a tak chceme hru nacvičit určitě  do léta, abychom s ní v Hostíně nevystupovali poprvé a měli ji už alespoň trochu „pod kůží"," vysvětluje.

Ochotníky podle jejích slov  čeká  velký kus práce. „Nepůjde jen o to zvládnout hru herecky, ale také ji nacvičit hudebně, pěvecky a vytvořit choreografii, takže se termín premiéry může ještě změnit," podotýká ochotnice.

Na scéně bude při hře Bedřich Smetana the Greatest Hits k vidění patnáct herců, k nim se ale ještě připojí kapela, takže dohromady jich bude přibližně dvacet.

Ochotnický soubor Kovářovská OPONA už má za sebou velmi úspěšné pohádky – Lotrando a Zubejda (premiéra 7. května 2011) a naposledy Tajemství staré bambitky (premiéra 22. června 2013). Jak se členové shodují, odezvy na ně mají kladné.

Ochotníci jsou s Tajemstvím staré bambitky pozváni do Prahy. „Tam jsme loni na podzim znovu po delší odmlce dvakrát vystoupili s Lotrandem a Zubejdou. Překvapilo nás, že tam byl o tuto naši pohádku zájem, takže možná opět na podzim vyrazíme s Tajemstvím staré bambitky právě do Prahy. I v Kovářově slýcháme hlasy, že by ji diváci rádi viděli znovu, tak uvidíme, jestli ještě nějaké kovářovské vystoupení připravíme," informuje  Pavla Zelenková.

Jak dodává, teď je pro ně priorita nastudování nové hry. „Takže to vypadá, že nás nejdřív diváci uvidí právě až v červnu na premiéře Bedřich Smetana the Greatest Hits," uzavírá za soubor  Pavla Zelenková. (pz, klč)