Jihočeský kraj vzhledem k situaci poslal do Kovářova navíc několik desítek vakcín proti koronaviru. "V pátek jsme se dozvěděli, že pan doktor Jaroslav Kahoun dostane přiděleno 40 vakcín pro očkování věkové kategorie nad 80 let," upřesnil starosta Pavel Hroch. Několik desítek seniorů v obci už ale bylo naočkováno a proto obec nabídla vakcínu i mladším ročníkům. "V letošním roce se dvanáct lidí dožije 80ti let a protože nám vakcíny zbývaly, nabídli jsme těmto lidem možnost nechat se také naočkovat," dodal starosta.

Počty aktivních nakažených po velkém testování, které v obci proběhlo před dvěma týdny ukázaly, že nemocí prošla už desetina obyvatel. Situace se od té doby mírně zlepšila. "V pondělí jsme měli 72 pozitivně nakažených a každý den se pět až šest nových případů objeví, ale další lidé se uzdraví. Do konce týdne by počet nakažených mohl klesnout na optimálních 30 až 35," vypočítává starosta. Pokud se tak nestane, je Pavel Hroch domluvený s krajskými hygieniky na zopakování plošného testování obyvatel.

Zdroj vysoké nákazy v obci stále není jasný. "Zatím nevíme, kde je pacient nula. Zdá se, že první nákaza se šíří ze zaměstnání a je to logické a druhá fáze a rodina," uvažuje starosta Pavel Hroch.