Je příležitostí pro začínající výtvarníky i pro ty zkušenější předvést svoji tvorbu veřejnosti. Výstava Výtvarníci Milevska a okolí se setkává se stále větším ohlasem. Důkazem toho je čtyřiadvacátý ročník výstavy, který v Galerii  M začal čtvrteční odpolední vernisáží.

„Letos tu svá díla vystavuje rekordních třicet výtvarníků," potvrzuje za organizátory Vít Kratochvíl, ředitel domu kultury.

Kresby, malby, keramiku nebo šperky, nejen to si mohou návštěvníci galerie prohlédnout.  Jako tradičně tu najdou díla Luďka Honzíka, Jany Marešové nebo Ladislava Kaliny, ale nechybí tu ani mladí umělci. Příkladem je Marie Bernotová, která vystavuje šperky, nebo Richard Truhlář z Milevska.

„Chtěl jsem ukázat nějaké svoje práce," odpovídá třicetiletý Richard Truhlář, na otázku co ho podruhé přivedlo na výstavu.

„Také mě známí přemlouvali, abych něco ukázal," dodává Truhlář, který se snaží věnovat různým výtvarným technikám, malovat, kreslit i modelovat.

„Tady mám ale jen grafiky dělané suchou jehlou," ukazuje v prostřední místnosti galerie na kout, kde jsou jeho díla. Jak  říká, v poslední době ho inspirují industriální motivy. „Vystavuji tady například ulici, je to reálná ulice z Milevska," vysvětluje Truhlář. „Ale některé věci jsou experimentem, tomu bych se chtěl letos docela rád věnovat, stejně k tomu nějak směřuji," říká absolvent Střední uměleckoprůmyslové školy Bechyně.

Své grafiky, které má v Galerii M vystavené, dělá technikou tzv. suché jehly v kombinaci s barvou. „Suchou jehlou se motiv vyrývá do nějakého materiálu, buď do kovových, nebo do měděných destiček, ale já jsem to dělal do plexiskla. Je to asi víceméně jedno. Do toho se zanese barva a obtiskne se to," popisuje techniku Richard Truhlář, kterého na výstavě nejvíce oslavily obrazy Pavla Kotalíka.

Výstava Výtvarníci Milevska a okolí je v Milevsku k vidění do 22. února. Vystavují tu i rodinní příslušníci, a to Karel Nožička a jeho syn René. S Karlem Nožičkou přineseme rozhovor v pondělním vydání Píseckého deníku.