Štěstí v neštěstí. Tak na Kovářovsku hovoří o zaplavení lomu ve Vepicích. Zalilo ho přibližně padesát tisíc kubíků a pod vodou se ocitla technika za zhruba tři miliony korun. Na druhou stranu ale lom zadržel vodu, která mohla mít na svědomí protržení hráze rybníka Kojovka a také velké škody na majetku a především ohrožení obyvatel až v Hrejkovicích.

„Dneska už je situace velmi dobrá," konstatoval v pátek dopoledne vedoucí lomu Josef Bílý. Profesionální hasiči z Jindřichova Hradce tu během dvou dnů odčerpali pomocí speciálního čerpadla  35 tisíc kubíků vody.  „V republice je těchto čerpadel jen několik," poznamenal profesionální hasič z Jindřichova Hradce, který přijel na místo s pěti kolegy.

V pátek profesionálové z Hradce Vepice opouštěli, dopoledne pomocí jeřábu čerpadlo vyzvedávali z lomu. Nyní tak přijde na řadu jiná technika, méně výkonnější. „Už zbývá odčerpat okolo patnácti až dvaceti tisíc kubíků. Bude to trvat čtrnáct dní tři neděle," odhadoval vedoucí Josef Bílý, podle kterého nejhorší situace byla v neděli. „Veškerá voda se valila do lomu. Ucpal se rybník Nový a ten nám to tu zaplavil," dodal.

Pracovník lomu Milan Novák podobnou situaci ve vepickém lomu nepamatuje. „V roce 2002 jsme tu měli také povodně, ale bylo tu tři a půl metry vody, tedy méně, než je dneska," porovnal v pátek  Milan Novák.

Chybělo jen sto čtyřicet centimetrů k tomu, aby voda z lomu přetekla. „Tamhle je červená značka, která symbolizuje, kam až voda vystoupala," ukazuje Milan Novák, zatímco se profesionální hasiči připravují  na vyzvednutí čerpadla. To po dvou dnech nepřetržitého provozu svoji misi splnilo. Nyní by v lomu bylo zbytečné, je potřeba nasadit kvůli množství vody jinou techniku.

Čerpadlo, které hasiči ve Vepicích používali, je výjimečné. „Zvládne až čtyři sta litrů za vteřinu. Čerpadlo jelo na zhruba šedesát pět procent výkonu, protože by vznikl velký tlak na rybník Kojovka," vysvětlil starosta Kovářova Pavel Hroch.

Na místě odvedli velkou práci i členové ze Sboru dobrovolných hasičů Vepice, kteří kontrolovali stav rybníka a byli tak nápomocni profesionálům.

Pracovníci lomu zatím nedokáží odhadnout, kdy se lom opět vrátí ke své činnosti.  „Nejdříve musíme odčerpat vodu, opravit cestu a dát techniku do provozu," shrnul pracovník Milan Novák, co je předtím čeká.