Nejinak tomu bylo v pátek 10. června odpoledne a v obřadní síni historické radnice na Velkém náměstí tradičně nechyběli zástupci místních firem, základních a středních škol a další hosté. Přijeli rovněž zástupci z partnerských německých měst Wetzlar a Deggendorf.

Mezi hosty setkání na radnici ani tentokrát nechyběla knihovnice, bibliografka a publicistka Hana Ševčíková. Z Písku odešla v roce 1965 nejprve do Brna a potom do Olomouce, ale do města na Otavě se často a ráda vrací osobně, ve vzpomínkách a také v nedávno vydané knize, kterou nazvala Písecké oblázky. „Vracet se do dob, kdy jsme byli mladí, je krásné a mnohdy sentimentální. V Písku bylo všechno poprvé – rozbitá kolena, věrné kamarádky, výhružná čtyřka z matematiky, první lásky, první vítězství i prohry. Písek je pohádkové město, kudy kráčela historie a kde je stále cítit sílu stříbrného větru. I proto se ráda vracím," říká Hana Ševčíková.

Richard Praus je píseckým rodákem, dlouho žije v Praze, ale i přes zdravotní problémy se i s manželkou na jih Čech rád vrací. „Přitahují mě sem nejen vzpomínky a dávní kamarádi, ale také mladší lidé, se kterými se tady setkávám," vysvětluje Richard Praus, který knižně zpracoval osvobození města v květnu 1945.

Závěr oficiální části setkání na radnici patří už tradičně Základní umělecké škole Otakara Ševčíka. Některý z žáků výtvarného oboru předává své dílo městu. Tentokrát Lucie Kroupová, žákyně učitelky Lucie Boháčové, předala obraz Písku starostce Evě Vanžurové. „Tato tradice vznikla hned při první obnovené slavnosti v roce 1993. To se setkání konalo v sídle naší školy v domě U Koulí. Od roku 1994 je tato akce v obřadní síni radnice," připomněla ředitelka ZUŠ Jindřiška Kudrlová. ZUŠ patřil také hudební úvod včerejšího setkání, o který se postaral pedagog, houslista Jiří Votýpka.

Program městské slavnosti pokračuje dnes a zítra na mnoha místech Písku.