„Velký zájem nás překvapil. Kapacita jednotlivých oborů se rychle zaplnila a bohužel jsme museli některé  uchazeče o toto dvouleté studium  odmítnout," konstatovala Jindřiška Kudrlová, ředitelka ZUŠ Otakara Ševčíka v Písku při včerejší imatrikulaci v Trojici.

Písecká Akademie umění     a kultury je pilotním produktem pro celou republiku. „Její vznik výrazně podpořil Jihočeský kraj a osobně hejtman Jiří Zimola. Bez této podpory by nemohlo být studium zdarma," dodala Jindřiška Kudrlová.

Písecká akademie zdaleka není jediný projekt pro seniory, který  Jihočeský kraj  podpořil. Několik let má  zelenou jazykové vzdělávání  seniorů, například formou, kdy se starší lidé učí cizím jazykům společně se svými vnoučaty.

Píseckou Akademii umění a kultury vzdělávání III. věku pokládá hejtman Jiří Zimola za další kamínek do mozaiky aktivit pro seniory. Myšlenka, se kterou za  hejtmanem před rokem přišla ředitelka ZUŠ Jindřiška Kudrlová,  hned zaujala. V Písku je krásná nově rekonstruovaná ZUŠ, jejíž  žáci dosahují  vynikajících výsledků i na mezinárodní úrovni.  Volnou kapacitu nabídla seniorům.

Nyní se ukazuje, že rozhodnutí otevřít zde akademii, bylo  správné a potřebné. „Důchodci rozhodně nejsou tou součástí společnosti, jak si myslí někteří mladí,  která posedává v parcích nebo u televize. Tito lidé mají za sebou aktivní život, i po odchodu do důchodu mají stále chuť žít naplno a vzdělávat se i v uměleckých oborech. Nyní k tomu mají v Písku příležitost," zdůraznil Jiří Zimola a dodal:  „Velmi se těším na první absolventský koncert, rozhodně si ho nenechám ujít."

Zřizovatelem ZUŠ je sice kraj, ale město  ji  bere za svou a velmi dobře  s ní spolupracuje.  Žáci úspěšně reprezentují  město v zahraničí a na soutěžích v rámci republiky.  Jejich vystoupení obohacují program mnoha akcí. „Potěšilo mě, že škola nyní dává  prostor také uměleckému vzdělávání seniorů. Mnozí   z nich si tak plní svůj sen, na který dříve neměli čas  ani prostor. Ale nejde jen o vzdělání. 

Kurzy akademie jsou také příležitostí k setkávání  seniorů, a to je v jejich věku velmi důležité," uvedla starostka Písku Eva Vanžurová.
Písecká ZUŠ se tak stává  komplexně pojatou veřejnou institucí, která je otevřená pro umělecké vzdělávání všech generací. Studenti – senioři se do školy už moc těší. Potvrdila to jejich téměř stoprocentní účast na slavností imatrikulaci.