,,Monitory dechu jsou citlivé přístroje, které mají omezenou životnost. Proto hledáme podporu u sponzorů a dárců i v jednotlivých regionech, abychom pomohli zajistit průběžnou obnovu těchto přístrojů v nemocnicích,“ uvedla Štěpánka Pokorníková, ředitelka Nadace Křižovatka.

„Monitory rozšíří péči o novorozence. Dnes zde máme 30 monitorů a jsou ve všech novorozeneckých lůžkách. Využíváme je i na dětském oddělení pro hospitalizované novorozence a kojence,“ sdělil primář novorozeneckého oddělení MUDr. Karel Chytrý.

"Čtyři monitory dechu budeme muset v prosinci 2018 již vyřadit z provozu, a proto nabídka Nadace Křižovatka přišla v té nejvhodnější době," dodal.

S Nadací Křižovatka spolupracuje Nemocnice Písek od roku 2009. V Rámci projektu ,,Maminko, dýchám" obdržela sponzorsky již pět monitorů.

Monitory dechu předali zástupci Nadace Křižovatka zdravotníkům v pátek 13. dubna v prostorách neonatologie ve 3. patře Dětského oddělení Nemocnice Písek, a. s.

Nemocnice Písek

O projektu „Maminko, dýchám“
Cílem a smyslem projektu „Maminko, dýchám“ je vybavit české nemocnice a jejich porodnická a novorozenecká oddělení monitory dechu pro každé lůžko (miminko). Dále pak umožnit rodičům vypůjčení monitoru dechu na nezbytně nutné období, když odcházejí z porodnice se svým děťátkem domů.
Syndrom náhlého úmrtí kojenců „SIDS“
K „SIDS“ dochází nejčastěji u dětí od narození do šesti měsíců. Dochází k němu náhle a neočekávaně u dětí, které nejeví žádné zdravotní problémy. Přichází bez varovných signálů, když dítě spí, a proto je monitor dechu jako anděl strážný, který hlídá dech těch nejmenších.