Pětici obřích pískových soch bude v tomto roce tvořit pět umělců. Realizaci zajišťuje firma Mariana Maršálka, ale jak prozradila Edita Kučerová z odboru školství a kultury MÚ Písek, sám Maršálek bude ztvárňovat pouze jedno dílo. "Letošní 17. ročník je totiž pojat jako sympozium, kde každá z pětice soch bude mít svého tvůrce. Na náplavce řeky se tak vystřídají i další umělečtí sochaři, a to Václav Lemon, Václav Kyselka, Jakub Hýnar a Josef Faltus,“ uvedla Edita Kučerová. Většina sochařů už se v minulosti na tvorbě píseckých soch podílela.

Téma letošních soch zní Jihočeské Atény. Námět hledání stop antiky v současném Písku navazuje na dramaturgii letošního festivalu Pískoviště, během kterého jsou pískové sochy tradičně poprvé představeny veřejnosti.

Tvorba jedné sochy zabere čtyři až sedm dní. Další navezení písku a dusání soch je naplánováno na pátek 28. dubna a závěrečné dusání na čtvrtek 4. května. Otevření galerie pod širým nebem se uskuteční v pátek 12. května ve 14 hodin. Za příznivých podmínek zůstanou sochy volně ke zhlédnutí do podzimu 2023.