Tolik lidí není ani v celém Milevsku, zaznělo v pondělí v podvečer na vernisáži výstavy fotografií Barevný svět členů fotoklubu Cvakycvak. Návštěvníci se do chodby městské knihovny nemohli ani vejít, někteří stáli až na schodech. I šestá výstava spolku se tak setkala s velkým zájmem veřejnosti.

K vidění je na ní příroda i lidé. „Je to sbírka fotek, které jsme nafotili během celého roku. Je to směska, od každého autora něco jiného," představil Martin Pelich, jeden z pěti amatérských fotografů ze spolku Cvakycvak.

Dalšími vystavovateli jsou Petr Stříž, Martin Himl, Stanislava Vachtová a Vladimír Kotrba. „Název výstavy Barevný svět je tak všeobecný, že bylo na každém fotografovi, co si pod pojmem barevný svět představuje," dodal na úvod výstavy Martin Pelich, který v knihovně představuje fotomandely. „Jedná se o skládané fotografie, do kterých se musíte zakoukat, třeba v nich něco uvidíte. Je to umělecká tvorba, i když si na umělce nehraju," vysvětlil autor.

Martin Himl na výstavě ukazuje krajinky i zvířata, Stanislava Vachtová vybrala portréty i fotografie zachycující západ slunce, Petr Stříž brouky, východy slunce i krajinky a Vladimír Kotrba zachytil život v Japonsku. „Bohužel se mu sem těch dva tisíce fotek nevešlo, tak jsme museli seznam proškrtat a nechali jsme mu tu asi jenom patnáct fotek. Moc by se tu roztahoval a na nás by nezbylo místo," podotkl s úsměvem Martin Pelich.

Pondělní vernisáž výstavy zpestřila kapela Jedemetam a také vystoupení dvou Honzíků – sedmiletého Jana Brůžka a šestiletého Jana Fořta. Oba chodí k Jaromíru Kašparovi ze skupiny Jedemetam, který je učí na bicí v základní umělecké škole. „Jsme moc rádi, že si tu můžeme zahrát. Přejeme vám spoustu krasných snímků a úspěchů," řekl autorům Jaromír Kašpar.

Fotoklub Cvakycvak funguje sedm let. Zakladateli byli Martin Pelich, Petr Stříž a Martin Himl. Další dva členové se přidali později.

Výstava Barevný svět je v městské knihovně k vidění do konce roku. 

Na každou cestu si beru foťák

Je jedno, jestli jede jen „za humna" nebo na cestu dlouhou tisíce kilometrů. Vždycky si s sebou bere foťák. Osmapadesátiletý Vladimír Kotrba  je jedním z pěti amatérských fotografů, kteří své snímky vystavují v městské knihovně.


Kde je podle vás svět nejbarevnější?

Svět je barevný všude podle toho, jak se na něj člověk dívá a co se mu líbí.

A co se líbí vám?

Příroda. Je nejpestřejší ze všech barevných věcí na světě.
Na výstavě vystavujete fotografie z Japonska. Proč zrovna Japonsko?
Je to země, kterou u nás skoro nikdo nezná. Měl jsem štěstí, že jsem se tam podíval. Studoval tam syn a jel jsem ho navštívit. Procestoval jsem asi půlku Japonska. Je to pro nás, Středoevropany, zvláštní země, jiná, exotická a přelidněná.

Jak se liší barevnost Japonska a České republiky?

Liší se přírodou, lidmi. Měl jsem smůlu, že tam hodně pršelo. Byl jsem tam v období dešťů. Na focení to bylo málokdy, ale i přesto se mi něco podařilo nafotit.

Podle čeho jste vybíral snímky na tuto výstavu?
Aby to nebyly jenom cestopisné snímky, ale aby vypovídaly něco o této zemi, lidech, přírodě a životě.

Je nějaká fotka, které si hodně vážíte?
Povedla se mi fotka v buddhistickém chrámu, ale tu tady nevystavuji.

Proč?
Nechal jsem si ji v záloze na jinou akci.

Na nějakou větší výstavu?
Ne, ne, na soukromou. Také se mi povedly fotky, když jsme vystupovali na horu Fudži na svítání. Zajímavé bylo město Kjóto. Jsou tu nádherné chrámy a podařilo se mi vyfotit spoustu lidí v krojích a jeleny sika, kteří se toulají po městě. Obchodníci je nemají rádi, protože jim lezou mezi regály.

Chystáte se na nějakou zahraniční cestu spojenou s fotografováním?

Na každou cestu si beru fotografický přístroj s příslušenstvím. Teď se nikam nechystám, ale může se to změnit během týdne.