Hrálo se tradičně ve stanu, kam by se na délku vešly až tři domky. Všichni odcházeli plni zážitků a nadšení.

Byla to odměna za výdrž. Aby mohl s festivalem před lety Václav Bláha začít, musel si vzít nejprve úvěr, který ještě splácí. Kromě pomoci přátel a sousedů získal  i podporu obce Kovářov a města Milevska, které přesvědčila kvalita programu a zajištění služeb  pro návštěvníky.

Nejvíc lidí se přišlo podívat na sobotní představení Římské noci, kde diváci  fascinovaně sledovali Simonu Stašovou a Oldřicha Víznera. Na jejich autogram pak venku stála nekonečná fronta. „Jsem tady poprvé    a jsem moc rád. Mám pocit, jako bych tady byl už po desáté. Bylo to moc příjemné. A doufám, že tady nejsem naposledy," svěřil se  Oldřich Vízner.

Simona Stašová se do Hostína vrátila podruhé. „Pan Bláha je letitý kamarád a když tady udělal takovou krásnou věc, jako je divadlo, nebylo možné to odmítnout. Navíc se tady hraje moc dobře, máte tu vychované publikum," prozradila Simona Stašová, která se moc ráda vrací na jih Čech.    

Známý herec Oldřich Vízner po divadelním představení v Hostíně zavzpomínal i na to, že dlouho a často jezdili s kolegy do Písku. „Mám rád hospodu U Reinerů, to rád přiznám, a tady u nedalekých Sedlčan jsme natáčeli Léto s kovbojem," zavzpomínal.

A jestli se do Hostína vrátí? „Máme teď hezkou komedii, která by se sem hodila. Je to z venkova s kulisami venkovských domů. Takovýhle prostor by pro to byl dobrý. Už jsme hráli venku úplně bez střechy, tady ve stanu to bylo příjemné a pozornost lidí byla dobrá," dodal.

Nadšená z pozornosti publika byla i Simona Stašová. „Loni jsme tady byli s komedií Poslední ze žhavých milenců s panem Nárožným. To na diváky dobře funguje všude, ale letos nás Václav Bláha pozval s Římskými nocemi, což je vášnivé drama, i když uprostřed je občas legrace. Ale publikum bylo naprosto perfektní a jsem moc ráda, že to tu takhle funguje," vysvětlila Simona Stašová.

Prozradila, že se do jižních Čech vrací moc ráda. „Má celá rodina Bohdalová je z jižních Čech, z Trhových Svinů, a já jsem měla angažmá v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Mám to tady strašně ráda a stejně jako Anna Magnani z Římských nocí mám ráda divadlo a je vidět, že lidi cítí, že si to člověk užívá a užívají si to se mnou," svěřila se.

Role slavné italské herečky Anny Magnani je jí velice blízká. „Byla někdo jako Jan Werich nebo i moje máma, i když už odešla před čtyřiceti lety, narodila se roku 1908, bohužel jsem se s ní nesetkala, ale znám všechny její filmy. Byla to geniální herečka a jsem ráda, že mám čest ji představit českému publiku," dodala.

Potřetí tu vystupovala i Chantal Poullain, tentokrát však poprvé jako šansoniérka s vynikajícím Triem Štěpána Markoviče. „Když se Václav Bláha před lety rozhodl, že se do toho pustí, ráda jsem ho podpořila, protože je to úžasná iniciativa. Kdyby existovalo víc takových lidí, jako je Václav, bylo by to úžasné. Obdivuji ho odjakživa. Je tady úžasná atmosféra. Je tu cítit jeho láska k tomu, co dělá. Se mnou může vždycky počítat," nešetřila obdivem Chantal Poullain. Dodala: „Jsou tady úžasní lidé, zpívalo se mi tu moc dobře. Všechno, co v životě dělám – šansony, divadlo, dělám proto, aby měli lidé radost  a to mě nabíjí a má to smysl, stejně jako zdejší lidé, byli úžasní."

Diváky ale nepřilákaly jen známé tváře, velký úspěch měl i Limonádový Joe v podání souboru Kovářovská OPONA.

A kdo všechno pomáhal? „Tým je velký, na divadelní přehlídce spolupracuje prakticky půlka vesnice, moc mi pomáhají Mlčochovi z Radvánova a sousedé, mí dlouholetí přátelé, díky nimž jsem si tu postavil dům. Tým je velký. První roky to bylo těžké, musel jsem si vzít na začátek úvěr. Ale teď jsem rád, že mohu aspoň zaplatit benzín, protože se pořád jezdí Praha – Hostín a zpátky. Poprvé se to malinko prolomilo," svěřil se zakladatel Václav Bláha. Významnou podporu si získal festival od obce Kovářov a města Milevska, které ho zařadilo do Zlatého fondu kulturních akcí.

„Při prvních třech ročnících jsem vozil z Prahy z divadla skládací dřevěné pódium. Pak jsem zrušil penzijní pojištění a zřídil jsem si letní venkovní kuchyň s terasou a používám ji jako pódium, nad které vždy postavím stan," zavzpomínal Václav Bláha.

Stan má 30 x 14 metrů a hlediště pojme kolem tří set diváků. „Mám moc rád lidi, kteří spontánně nabídnou spolupráci a přispějí třeba i nějakou částkou, jako je doručovatelka paní Baštýřová, majitel kovářovské pekárny pan Kovář, místní Machalovi a Pancovi, kteří jsou ochotní kdykoliv cokoliv udělat," dodal Václav Bláha.

Mezi letošními návštěvníky nedělní pohádky byli také děti z léčebny Bukovany a klienti z domova  pro osoby se zdravotním postižením Zběšičky. Všichni měli vstup zdarma.