Vybavení vozů a vystavené dokumenty připomínají boj českých a slovenských legionářů za samostatný stát. Jedna z legií nesla název Československá již dva roky před tím, než pod stejným názvem vznikl samostatný stát. „Mezi významné okamžiky, které předznamenaly vznik samostatného státu Čechů a Slováků, patřila slavná bitva u Zborova. Čeští a slovenští vojáci prokázali, že dokáží nejen bojovat, ale i vítězit, a to i bez pomoci ruských jednotek. Toto vítězství bylo pak hlavním argumentem Tomáše G. Masaryka, Edvarda Beneše a Milana Rastislava Štefánika při jednání se spojenci o uznání nového státu Čechů a Slováků," zdůraznil Zdeněk Hruška, předseda místní organizace Československé obce legionářské ve Strakonicích.

Na nutnost znát dobře minulost národa a státu, poučit se z chyb a vyvarovat se jich v budoucnu upozornili při úterním slavnostním otevření Legiovlaku senátor Karel Kratochvíle a písecký radní Marek Anděl.

Hned první den si ubytovací vůz, polní poštu, zdravotní či kovářský vagon nebo improvizovaný obrněný vůz přišlo prohlédnout několik stovek lidí. Byli mezi nimi i studenti Gymnázia Písek a Střední zdravotnické školy Písek.

Legiovlak bude po ČR cestovat do roku 2020.