„Námětem cvičení byl pád člověka ze skály. Mělo se tak stát při lezení ve volném skalním terénu. Při pádu dotyčný utrpěl závažné zranění s podezřením na poranění páteře a otřes mozku. Druhý z lezců, který má drobná poranění, se dle plánu cvičení nejprve pokouší kolegovi pomoci, ale situaci nemůže zvládnout. Volá proto na tísňovou linku 112 o pomoc," popsala úkol mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Cvičení se zúčastnili profesionální hasiči z Písku a Milevska, záchranáři a policisté ze Zvíkovského Podhradí.

Prvotním úkolem jednotky HZS bylo v těžce přístupném terénu oba zraněné nalézt. Ve skalách se hasiči pohybovali pomocí lezeckého vybavení. Ihned poté, co se lezci ke zraněným dostali, zajistili je a poskytli jim předlékařskou pomoc. Dalším úkolem bylo zraněné transportovat do sanitek. Vzhledem k obtížnému terénu nebylo možné dojet sanitami přímo ke zraněným. Nutné tedy bylo zraněné dopravit k řece ke člunu, pomocí někoho se pak dostat k sanitce.

Zda cvičení splnilo stanovené cíle, kterými byly především efektivita nasazení sil a prostředků, koordinace činností jednotlivých složek IZS a bezpečnost nejen zachraňovaných osob, ale i zasahujících složek, ukáže až následné vyhodnocení.