Ptáte se jistě proč? Místní škola pro ně pořádala Školní akademii 2018. Do chyšeckého stánku kultury jsem se vydal i já. Nemohu si nechat ujít vystoupení mé vnučky Štěpánky, žákyně čtvrté třídy. Půl hodiny před zahájením akademie se shromažďují zájemci před chyšeckým kulturním domem a netrpělivě očekávají otevření kulturního stánku, aby zaujali co nejlepší místa. Vstupuji do "kulturáku" a u vchodu mě vítá vedení školy a sympatické tváře a rozzářené oči žáků a žákyň, které jsem ještě nedávno učil. Následují mě další a další zájemci, kteří se chtějí podívat na své děti, vnoučata a jsou zvědavi na vlastní program.

Většina z nich přispívá do kasičky, samozřejmě, že i já. Usedám do jedné z řad, tak, abych co nejlépe viděl, slyšel a mohl nafotit vystoupení mé vnučky, ale i dalších vystupujících. Předtím však také prohodím několik vět s vedením chyšecké školy. Chyšecký sál tleská. Celou akademii zahajují Stela Fridrichová a Petr Pechlát z deváté třídy. Společně s ředitelkou školy Monikou Bardovou vítají přítomné v sále a přejí jim příjemné chvíle při sledování celého programu.

V průběhu akademie se vystřídaly všechny třídy chyšecké školy, byla mezi nimi i moje vnučka. Její čtvrtá třída ztvárnila populárního "Mrazíka". U diváků měl veliký ohlas, potlesk prolínal celý chyšecký kulturák. V závěru akademie však došlo k velkému překvapení, které nastudoval divadelní kroužek školy společně s místním pedagogickým sborem. Na jevišti se odehrávala pohádka "O dvanácti měsíčkách". V roli měsíčků se představil pedagogický sbor chyšecké školy. Po závěrečném vystoupení obecenstvo tleská a všude je vidět spokojenost, úsměvy a radost. Lidé opouštějí místní kulturák a v diskusních hloučcích rozebírají vystoupení chyšeckých školáků a jejich učitelů.

Josef Fuka