O areál památníku romského holocaustu v Letech na Písecku se roky stará obec Lety. Má na to uzavřenou smlouvu s Památníkem Lidice, pod který zdejší pietní místo patří.

Smlouvu teď starostka obce Blanka Hlavínová vypověděla. „Hlavní důvod je ekonomický. Od roku 2010 sečeme trávu v areálu památníku stále za stejné ceny, i když se náklady zvyšují. Navíc sečeme také přes tisíc metrů čtverečních v těsné blízkosti u cestiček v památníku a u parkoviště na pozemcích obce, které bychom v případě, že by tam památník nebyl, posekali ze zákona jen dvakrát do roka,“ vysvětlila Blanka Hlavínová. Vzhledem k tomu, že je v areálu památníku zavlažovací systém, sečení se opakovalo každé dva týdny. Na jaře a podzim tu hrabali pracovníci obce listí, uklízeli kolem laviček a za ubikacemi.

Kulturní památka Lety

Infocentrum Kulturní památky Lety v budově obecního úřadu.Zdroj: Deník / Stanislava KoblihováV současné době je v Kulturní památce Lety zaveden zimní provoz. Expozice památníku včetně infocentra v budově obecního úřadu je uzavřena. Areál je volně přístupný.

Podle starostky by chtěli, aby byla do smlouvy zahrnutá veškerá plocha, kterou s areálem sečou, tedy kromě tří tisíc metrů čtverečních ještě dalších tisíc. Jedná se především o to, aby byly zaplacené pohonné hmoty a platy zaměstnanců. „Pokud bychom měli pokračovat ve spolupráci dál, tak za ceny, jaké má třeba firma, která seče trávu v Lidicích,“ dodala Blanka Hlavínová. Podle ředitelky Památníku Lidice Martiny Lehmannové se ale rozhodnutím obce pro ně nic nekomplikuje. „Smlouvu s obcí bychom museli stejně ukončit, protože se v současné době jedná o převedení památníku v Letech pod Muzeum romské kultury. Zatím to není úplně potvrzené, ale uvažuje se o datu 1. ledna příštího roku,“ vysvětlila Martina Lehmannová. Termín musí potvrdit zřizovatel obou institucí Ministerstvo kultury.

Vzájemnou spolupráci s Památníkem Lidice a Ministerstvem kultury na převedení památníku Lety pod brněnské Muzeum romské kultury potvrdila také jeho ředitelka Jana Horváthová. „Památník Lidice se staral o areál památníku v Letech velice dobře. Ráda bych udržovala dobré vztahy se starostkou Blankou Hlavínovou nadále,“ dodala Jana Horváthová s tím, že ohledně toho, kdo bude provádět údržbu areálu, budou vypisovat výběrové řízení.