O to, aby se lidem lépe bydlelo a zároveň aby centra obcí a měst lépe vypadala, se snaží například v Bernarticích a Miroticích poskytnutím potřebných peněz na opravy. Lidé už teď mohou podávat žádosti.

Jak je to jinde
V Milevsku loni fond na bydlení pro malý zájem zrušili.
V roce 2015 poskytlo město jen pět půjček, v roce 2016 čtyři a v roce 2017 žádnou.
Do loňského roku měli na něj v městském rozpočtu vyčleněné tři miliony korun.

V Bernarticích poskytují lidem půjčky, na které mají v rozpočtu města vyčleněných 150 tisíc korun. „V minulých letech bylo možné čerpat půjčku na opravu střechy a fasády. Loni jsme to rozšířili na opravu kuchyňských linek, bytových jader a na zpevněné plochy a ploty,“ uvedl starosta Pavel Souhrada. Dodal, že loni částku v rozpočtu navýšili o dvě stě tisíc korun, aby podpořili pět žadatelů. Pokud bude i letos zájem vyšší, částku také navýší. Úrokovou sazbu mají celé roky stejnou – čtyři procenta.

V Miroticích poskytují obyvatelům nevratnou dotaci na opravu fasády v centru města, a to sto korun na metr čtvereční opravené plochy. „Jedná se o ulici Stroupežnického, náměstí a Kopeckého ulici,“ upřesnila starostka Martina Mikšíčková. Žádosti mohou lidé podávat do konce června. V roce 2017 dostalo město pět žádostí, ale jen jeden žadatel fasádu opravil a dostal dotaci. Loni byl jen jeden žadatel, ale opravu nestihl dokončit, takže peníze nedostal.