Potřebujeme jenom přežít, zdůrazňuje Dana Jílková, která provozuje obchod Zootera v milevské lokalitě VZOR a která městu zaslala dopis s žádostí o pomoc.

Kvůli rozsáhlé rekonstrukci, která tu loni trvala zhruba půl roku, se jí i dalším výrazně snížily tržby. „Měla pro nás fatální následky. Odradila spoustu zákazníků, kteří se k nám už nevrátí. Několik dnů jsme tu obchod měli hermeticky uzavřený, také tu nešlo zaparkovat," vysvětluje Dana Jílková, proč městu zaslala dopis. V něm žádá o jakoukoliv pomoc. „Byli bychom za ni vděční. Do situace jsme se nedostali sami, ale moc si od toho neslibuji," doplňuje.

Starosta Ivan Radosta (Jihočeši 2012) se zavázal, že prodejny v lokalitě navštíví. „Dojdu tam a uvidíme, jaký se nám podaří najít závěr. Sám vím, že osobní jednání celou situaci vyřeší více než finanční částka nebo bonboniéra," říká Ivan Radosta.

Dana Jílková by byla nejraději za finanční pomoc. „Navenek se snažíte fungovat, ale geometrickou řadou se zadlužujete," popisuje problémy.

Stejné je to i u Hany Drahuské z květinářství Hortenzie, která se pod dopis podepsala spolu s kolegyní Miluší Häuslerovou. „Je to takové předstírání, že fungujeme, na zboží ale není. Když nejsou lidé, peníze se netočí," podotýká Hana Drahuská.

Radní za TOP 09 Lubomír Šrámek považuje řešení problému za velmi složité a citlivé. „Pokud by se jednalo o naše prostory, můžeme se bavit o snížení nájemného nebo o jeho odpuštění, ale tohle jsou soukromé prostory. Je velmi těžké to uchopit i do budoucna," vysvětluje Lubomír Šrámek, podle kterého by obchodníkům pomohlo, kdyby tu fungoval obchod v budově, kde dříve sídlilo Tesco.

Potraviny tady zoufale chybí, říká obchodnice

 Špinavé výlohy, uvnitř prázdno. Obchod v lokalitě VZOR, kde dříve sídlilo Tesco, je prázdný už téměř rok. Podle tamních obchodníků jeho uzavření výrazně ovlivnilo jejich tržby. Do lokality mnoho lidí nemá důvod ani jít.

Potvrzuje to i Hana Drahuská z květinářství Hortenzie. „Ve znovuotevření jsme viděli naději, že sídliště začne fungovat, chybí tu pohyb lidí. Je tu sice hlavní pošta, ale jídlo je jídlo. Na poštu musíte třeba dvakrát za měsíc, pro jídlo téměř každý den. Potraviny tady zoufale chybí," říká Hana Drahuská.

S ní souhlasí i učitel Základní umělecké školy (ZUŠ) Milevsko Jaromír Kašpar, který tudy chodí do zaměstnání. „V Tescu nakupovalo dost lidí. I já jsem tam chodil cestou do ZUŠ, kde učím. Je to škoda, že je to prázdné, hlavně pro staré lidi," poznamenává Jaromír Kašpar, podle kterého je paradox, že je tu nová pěkná pěší zóna, ale obchod s potravinami tu chybí. „Je velice špatné, že je Tesco zavřené," přitakává seniorka z lokality Hana Kolihová.

Radní Lubomír Šrámek vnímá případné otevření obchodu za důležité. Město by mohlo napomoci v tom, že by investory, kteří by chtěli v Milevsku podnikat, seznámili s možností, že je tu tento objekt volný.

Podle tamních obchodníků byla pro ně větší ránou než zavření Tesca rozsáhlá rekonstrukce lokality, která bude letos pokračovat od ulice J. A. Komenského. „Pro nás jako květinářství jsou důležité Dušičky a během nich nám řemeslníci pracovali přímo před obchodem. Doufali jsme, že Dušičky vyrovnají naši ztrátu, to se ale nestalo. Lidé sem nešli," popisuje provozovatelka Hana Drahuská, která zdůrazňuje, že chtějí obchod zachovat. „Pořád chci věřit, že se to zlepší," dodává.

Dana Jílková z obchodu Zootera považuje za problém to, že loňská rekonstrukce trvala příliš dlouho – půl roku. Podle ní mohla být hotová za měsíc nebo dva.

Michal Polanecký, jednatel Služeb města Milevska, které rekonstrukci uskutečnily, souhlasí, že hotovo mohlo být výrazně dříve, ale upozorňuje na to, že jejich firma dodržela veškeré termíny. Posunutí termínů představovalo například doplňování projektu ze strany města nebo čekání na dodání materiálu, o kterém rada dodatečně rozhodla, že se použije. „Sešlo se více věcí a do toho ještě změna ve vedení města," podotýká Michal Polanecký a jako příklad zpoždění uvádí mnohatýdenní čekání na mříže kolem stromů, které se musely upevňovat současně s pokládkou dlažby. Práce se tedy posunuly.

Město uznává, že stavbu provázala řada komplikací. Zároveň ale doufá, že se už opakovat nebudou. Letošní práce se v lokalitě, v ulici J. A. Komenského, budou týkat úpravy chodníků a křižovatky s ulicí vedoucí ke stadionu.