Akci zahájil projevem ředitel školy Pavel Sekyrka, který připomněl hrůzy nacismu a desítky milionů, mnohdy bestiálně zavražděných lidí. "Z vlasů zavražděných žen, dcer se dělala juta do německých uniforem, vložky do bot vojáků ponorek, dále punčochy, z lidské kůže, sedla, rajtky, rukavice či pantofle, z kostí pak zemědělské hnojivo pro firmy," přednesl.

Odhalené pamětní desky mají podobu skleněných tabulí popsaných černým písmem. Na jedné z nich jsou jména absolventů školy a pedagogů, kteří nacisté ve vyhlazovacích táborech připravili o život. "Například profesor Kotlín, který se dožil osvobození, ale zemřel na tyfus v Terezíně nebo profesor Machovec, zastřelený nacisty v roce 1942. Je tam i Alois Špiller, který se svojí šedesátičlennou posádkou jel bránit Bernartice, když tam zuřivé jednotky SS udělaly na konci války nepředstavitelný masakr a zhynul při obraně obce," vyjmenoval ředitel školy. Druhá skleněná tabule je věnovaná všem, kterým režim znemožnil studium.

Chata Živec.
Písek spustil výběrové řízení na chatu Živec, nového nájemce si město

Akce se zúčastnil za město také místostarosta Petr Hladík, který připomněl důležitost svobody. "Jsem rád, že si svobodně můžeme připomínat jména těch, kteří byli nějakým způsobem perzekuováni, že si můžeme svobodně vyčíslit to, co znamená totalita, v číslech, která jsou pro mě hrozivá a nepředstavitelná," poznamenal místostarosta.

Během akce zazněla nejen česká hymna, ale také židovská hymna Hatikva.