Skepticky se dívají zástupci obcí z Písecka na novinku, která obcím zaručuje pro příští rok sto milionů korun navíc na výkon státní správy. Mělo by se jednat o jednoprocentní valorizaci, a to za období od roku 2008.

O zvláštním přínosu pochybují třeba v Miroticích. „Bude to vypadat, jako že se něco přidalo, ale ve skutečnosti je to minimum s ohledem na to, že se to rozpočítá podle počtu obyvatel," konstatoval tajemník mirotického městského úřadu František Hřebejk.

Pod Mirotice spadají Čimelice, Boudy, Cerhonice, Rakovice, Smetanova Lhota a Varvažov, kde žije celkem kolem 3,5 tisíce obyvatel. „Pokud něco dostaneme, bude to jen nepatrná částka. Ale uvěřím tomu teprve, až to budeme mít na účtě," dodal František Hřebejk.

Podle starosty Pavla Souhrady z Bernartic, kde ze státní správy vykonávají stavební úřad a matriku, novinka nic neřeší. „Daleko lepší než sto milionů korun, které se rozdělí na republiku a pro každého zůstanou jen drobné, by bylo, kdyby se úředníci nemuseli zabývat blbostmi," komentoval Pavel Souhrada, který se domnívá, že by se vlastně nic nestalo, kdyby stát podporu nenavýšil.

V Čížové se na věc dívají podobně. „Až se částka rozdělí mezi obce, které vykonávají státní správu, bude to velmi málo. Daleko lepší by bylo, kdyby se změnilo rozpočtové určení daní," řekl starosta Čížové Tomáš Korejs.

Na navýšení peněz se v minulém týdnu dohodl Svaz měst a obcí s ministrem financí Andrejem Babišem. „Příspěvek na výkon státní správy nebyl od roku 2008 valorizován. Proto si myslím, že naše stanovisko bude pozitivní," řekl novinářům Andrej Babiš.

Ministr financí se naopak zatím nedohodl s hejtmany na navýšení příjmů pro kraje.