„Rozhodnutí ministerstva životního prostředí o zákazu těžby napadly těžařské firmy. Ve správním řízení ale nedodaly do termínu potřebné materiály, tudíž by dle mého názoru a správního řádu mělo platit původní rozhodnutí, tedy zákaz," uvedl kovářovský starosta Pavel Hroch.

Kovářov proti těžbě a průzkumu vystupuje proto, že by se jich mohl týkat. Dvě firmy chtěly ve Voltýřově na Příbramsku provést geologický průzkum a následnou těžbu a zasáhly by i do území obce Kovářov.

Proto se místní rozhodli stát se členy sdružení Čechy nad zlato, které těžbu i průzkum razantně odmítá. Obec v něm zastupuje Josef Pinta, který je také proti tomuto zásahu do krajiny. „Průzkumy dělají zahraniční firmy. Rozhrabe se půl obce a my o zlato stejně přijdeme, stát z toho nic mít nebude," uvedl Josef Pinta. „Ať zlato zůstane dalším generacím," dodal.

Zákon, který by těžbu zlata zakazoval, zatím schválen nebyl. Nicméně vláda má ve své koaliční smlouvě to, že s těžbou nesouhlasí.
Stejné stanovisko zaujala už letos v dubnu rada Jihočeského kraje.

„Je sice fajn vědět, že na našem území máme ložiska zlata a že nejsme chudý kraj, ovšem z druhé strany by ani v současné době nemělo být hlavním krédem zemi plundrovat, ale spíše – pokud tam bohatství je – ho zachovat," odůvodnil hejtman Jiří Zimola.

Podobný problém jako v Kovářově řešili i v Sepekově. V jeho případě ale firma chtěla provést průzkum na wolfram. I Sepekov, který má na těžbu a průzkum stejný názor jako Kovářov, získal od Jihočeského kraje podporu.