BRANICE


Závěr školního roku – 25. června – si vybrali v Branicích k pořádání oslavy 710 let obce. Ta zároveň bude spojena se setkáním rodáků. Podle starosty Stanislava Češky bude odpoledne vyhrávat kapela Doubravanka. „Snažili jsme se to řešit zavčas a už jsme ji objednávali před tři čtvrtě rokem," konstatoval.

Dodal, že večer bude hrát Scarlet, tedy kapela spíše pro mladší a střední generaci. Součástí odpoledne ve sportovním areálu TJ Sokol bude okrsková soutěž hasičů. Braničtí také myslí na děti a připraví jim zde atrakce, aby se zabavily.
Součástí programu bude výstava obecních kronik i rukodělných výrobků. Pozvánky na akci plánuje starosta rozesílat v dubnu. Dodal, že počítají, že odpoledne se ve sportovním areálu vystřídá zhruba 350 lidí. Rodáci se v Branicích setkají po deseti letech.

CHYŠKY
V Chyškách budou slavit 725 let od první písemné zmínky o obci. Slavnost tu nachystali po rozhodnutí zastupitelů na 11. června.
Přípravy, jak potvrdil starosta Miroslav Maksa, pokračují. „Upravili jsme program," informoval starosta, co se změnilo od únorového zasedání zastupitelů, kde padlo rozhodnutí, že se oslavy uskuteční. „Dopoledne bude oficiální část před budovou úřadu. Odpoledne bude program před kulturním domem, kde nebude chybět hudba, soutěže pro děti a dospělé, prezentace místních spolků či ukázky řemesel," nastínil starosta. Dodal, že na farské zahradě se odehraje divadelní představení.

Další úkoly Chyšecké ještě čekají. Jde například o vytvoření propagačních materiálů i pozvánek. Obec také nechá k výročí vyrobit pamětní medaile.

HREJKOVICE
Hrejkovické čeká premiéra. Poprvé pořádají setkání rodáků, a to v sobotu 2. července u příležitosti oslavy 800 let od první písemné zmínky o obci a 120. výročí Sboru dobrovolných hasičů Hrejkovice.

Hlavní část programu se odehraje ve sportovním areálu u Hrejkovického rybníka, kde se představí se svým programem hasiči, v kulturním domě zase bude k vidění výstava dobových fotografií, jejímž průvodcem bude zastupitelka Helena Černá, která se o místní historii zajímá.

Jak informovala hrejkovická starostka Hana Kašparová, na oslavu mají zajištěný velký stan od svazku obcí i kapely.
V průvodu hasičů půjde kapela Kovačka, večer bude zábava se skupinou Paradoxy.

Součástí červencové slavnosti bude i požehnání obecním symbolům a hasičskému praporu hrejkovického sboru.
Letos uplyne 790 let od první písemné zmínky o obci Oslov. Ve středu budou podle starosty Františka Haška zastupitelé jednat o tom, jakým způsobem výročí v obci oslaví.

Půlkulaté výročí, a to 725 let od první písemné zmínky, slaví letos také Cerhonice. „Plánujeme na 10. září setkání rodáků, které se nám loni nepodařilo uskutečnit. Oslavu výročí s ním možná spojíme," uvedla starostka Marcela Vašínová.

Další obcí z Písecka, která má letos půlkulaté výročí, je Králova Lhota. Od první písemné zmínky o ní uplyne 655 let.
Obec Vlksice si letos připomíná 725 let. Podle starosty Vladimíra Koutníka budou v zastupitelstvu o oslavě jednat. „Spíše t
o ale vypadá, že nebude," podotkl starosta Vlksic.

Další obce z Písecka, které slaví výročí: Božetice (1291 – první zmínka o obci), Bernartice (1251 – první písemná zmínka o obci, 1636 – Bernartice se staly městysem).