Lámání větví, chůze přes záhonky, venčení psů bez vodítka. To byly podle památkářů hlavní důvody, proč se v únoru letošního roku pozměnila otevírací doba Dolní zahrady hlubockého zámku. Ta byla namísto 24 hodin denně pro veřejnost v hlavní sezoně zpřístupněna od 8 do 23 hodin.

Shrnutí kauzy Dolní zahrada zámku v Hluboké nad Vltavou byla původně otevřena nepřetržitě, od února se ale její otevírací doba omezila.
Obyvatelé Hluboké nad Vltavou na to reagovali peticí proti jejímu zavírání.
Ve druhé polovině dubna donesl hlubocký starosta Tomáš Jirsa petici hejtmance Ivaně Stráské. Ta ji v květnu předala tehdejšímu ministru kultury Antonínu Staňkovi.
V červnu se po dohodě města a památkářů otevírací doba zahrady znovu změnila.

Následovat má vyhodnocení přínosu zavedeného opatření, naplánováno je ale až na listopad. Jak ale potvrdila Lenka Krausová, mluvčí jihočeské policie, od změny otevírací doby zámecké zahrady sem hlubočtí policisté k žádným případům vandalství nevyjížděli.

Stejně tak to vidí i vrchní strážník Městské policie Hluboká nad Vltavou Michal Saitz. „Ani dřív, ani teď nemáme žádné zprávy o vandalství. My sem jezdíme provádět pouze kontrolní činnost, když zde pobíhali psy bez vodítka,“ řekl s tím, že jde o bezpečnost. „Na procházce tu jsou děti ze školky a proti nim vyběhne doga, to je pro tří, čtyřleté děti kůň,“ uvedl příklad.

Zhodnotí pohyb turistů u zámku

Hluboká nad Vltavou – Po hlavním náporu turistů mají na novogotickém zámku v Hluboké nad Vltavou. Stovky výletníků, kteří sem o prázdninách tradičně míří, však letos čekala jedna změna. Byla to první sezona, kdy byla pevně stanovena otevírací doba Dolní zahrady zámku (část s oranžérií).

Namísto nepřetržité možnosti vstupu byla pro turisty zahrada v hlavní sezoně (duben až říjen) otevřená od 8 do 23 hodin. Původně to ale mělo být od 8 do 19 hodin. Důvodem byli podle památkářů neukáznění návštěvníci, kteří ničili vzácné rostliny, jež se v parku nachází.

Jak už dříve uvedla Markéta Slabová, pracovnice vztahů k veřejnosti Národního památkového ústavu – územní památkové správy v Českých Budějovicích, správa zámku bude posléze vyhodnocovat dopad stávajícího režimu na stav zahrady a bezpečnost zámku. „Mohu říci, že jsme se změnou otevírací – zavírací doby zahrady zaregistrovali snížený počet případů vandalismu,“ řekla s tím, že konkrétnější informace budou až po konečném vyhodnocení s městem, které se teprve uskuteční.

Podle starosty města Hluboké nad Vltavou Tomáše Jirsy je nastolený režim přijatelným kompromisem. „Od té doby jsem o žádných případech vandalství ani jiných problémech neslyšel – a teď to říkám v přátelském duchu – až na stížnosti kastelána zámku, který těžko shání pracovníky na noční zamykání zahrady,“ zhodnotil starosta města nový návštěvnický režim.