Jako většina českých měst se i Písek stal letos v létě častým cílem turistů a dovolenkářů. Řada Čechů se rozhodla pro tento rok zůstat na domácí půdě, což se odrazilo i na návštěvnosti Písku. Turistické informační centrum zaznamenalo jen za červenec a srpen 26 tisíc návštěvníků. Obvyklý celoroční průměr bývá podle Edity Kučerové z odboru školství a kultury MÚ Písek kolem 40 tisíc lidí. „Většina byla z České republiky, nejčastěji z Prahy, středních Čech a Moravy, ale zamířilo sem i mnoho cizinců, především z okolních zemí,“ poznamenala k mimořádné letní návštěvnosti Písku.

Město ve spolupráci s destinační společností v uplynulých letech vydalo řadu propagačních materiálů a obnovilo informační a naváděcí tabule, což se letos obzvlášť vyplatilo. Nově také vzniklo pobočné infocentrum přímo na náplavce řeky Otavy u obřích pískových soch, které jsou velkým turistickým lákadlem. V infostánku dostali turisté potřebné informace i případné materiály o městě. „Denně se u soch vystřídala minimálně tisícovka lidí,“ odhaduje Edita Kučerová.

Novinkou byly letos také pravidelné prohlídky města s průvodcem. Velký zájem byl o Prácheňské muzeum, Sladovnu, elektrárnu, věž, ale například i prohlídky zemského hřebčince.