VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O organizaci Mezinárodního folklórního festivalu se dělí několik členů souboru

Písek /ŠTAFETA PÍSECKÉHO DENÍKU/ – Jak název rubriky napovídá, ti, kteří se v ní objevují, si otázky předávají jako štafetový kolík. Dnes na otázky Michala Koláře odpovídá člen folklórního souboru Písečan Pavel Brůžek.

13.4.2014
SDÍLEJ:

Pavel Brůžek.Foto: Archiv P. Brůžka


Už dlouhá léta dojíždíte za prací do krajského města. Nelákalo vás někdy zbavit se této zátěže a přestěhovat se?
Ano, do Českých Budějovic jsem začal dojíždět za prací již před dvaceti lety. Tenkrát jsem pracoval v píseckém závodu společnosti STRABAG a myslel jsem si, že tomu tak bude napořád. Ale dostal jsem nabídku pracovního postupu do tehdejší centrály firmy v krajském městě, kterou jsem přijal, a tento měsíc je tomu dvacet let, co jsem s dojížděním začal.

V rámci svého současného zaměstnání jsem ale také téměř tři roky působil v Plzni, takže oproti tomu je pro mě cestování do Českých Budějovic celkem selanka. Navíc mě pracovní úkoly často vedou do Prahy i jiných míst republiky a v takových případech mi naopak poloha našeho města připadá velmi výhodná. Tím také částečně odpovídám, proč jsem se nepřestěhoval.

Ale ten hlavní a pravý důvod leží ještě trochu jinde. Z Písku pocházel i můj tatínek a dědeček a mně přišlo naprosto logické, že zde moje kořeny zůstanou také. Navíc zde máme s manželkou svoje rodiče a je nám příjemné mít je takto na blízku. Dalším důvodem je náš domek, o který se staráme více než čtvrt století, a těžko si dokážeme představit, že bychom se z něj odstěhovali.

Nemohu též opomenout svůj pocit zdravého patriota a hrdosti na naše město, který se přenesl i na naše děti. Zkrátka ať jsem kdekoliv na cestách, vždy se do Písku rád vracím.

A co vaše působení v píseckém folklórním souboru? Nehraje také svou roli?
Docela určitě. Do folklórního souboru Písečan jsem začal chodit ještě v době studia na gymnáziu, kdy mě tehdejší vedoucí souboru Milan Bečka pozval na jednu ze zkoušek a už jsem u lidového tance zůstal. Samozřejmě vyvstaly určité nutné přestávky v činnosti, když jsem studoval v Praze nebo byl na vojně, ale když se v roce 1990 soubor připravoval na svůj velký výjezd do jižního Walesu, do dnešní partnerské oblasti Caerphilly, pan doktor mě znovu oslovil a od té doby jsem již prakticky chodit nepřestal. Jsem teď již jedním ze služebně nejstarších členů, ale práce v tomto týmu mi moc pomáhá odreagovat se od pracovních starostí a také je to pěkná fyzická zátěž, což mi určitě neuškodí.

Postupem let jsem čím dál intenzivněji pomáhal doktoru Bečkovi s pořádáním a organizací Mezinárodního folklórního festivalu, naší nejvýznamnější souborovou aktivitou, což je také důvodem pro to, abych se souborem žil a pracoval dál. Mám na starosti zahraniční část festivalu, což znamená pozvat a zajistit účast atraktivních účinkujících z celého světa, a věřte mi, někdy to bývá dosti dobrodružné.

Můžete nám přiblížit nějaký takový dobrodružný zážitek?
Jeden rok se mi ozvala skupina tanečníků z Nigérie, že by chtěli přijet na náš festival. Řekl jsem si, proč ne? Skupiny z Afriky jsme občas potkali při našich souborových zájezdech a jejich vystoupení se nám vždy líbila. Tak jsem si řekl, že by to rozhodně bylo pro naše diváky oživení a poslal jsem jim pozvání, aby si mohli začít vyřizovat víza. Jelikož mi od nich chodily zprávy o potížích se získáním víz, spojil jsem se s naším konzulem v Nigérii a on mi radil, ať na našem pozvání netrvám. Na jednu stranu mě chápal, sám pochází z Brna a k folklóru má velmi blízko, ale zároveň mi vysvětlil, že zde existuje velmi velké riziko, že se všichni účinkující domů zpátky nevrátí a my bychom tím pádem nesli za toto odpovědnost. Tak jsme raději pozvali někoho spolehlivějšího.

Tradice Mezinárodního folklórního festivalu dál pokračuje?
Ano, letos nás čeká jubileum, chystáme XX. ročník. Zakladatel této tradice, mnou už zmiňovaný doktor Bečka, před lety předal starosti organizátora dalším členům souboru, takže dnes se na této práci podílejí téměř všichni. A to je dobře, protože jednak nás to hodně stmeluje a na druhé straně je to takové množství starostí a práce, že se to v jednom člověku souběžně se zaměstnáním zvládnout nedá. Takže bych rád tímto pozval všechny čtenáře na dny 13. – 17. srpna, kdy se letošní jubilejní ročník uskuteční.

Ale výčet vašich veřejných aktivit tímto ještě není úplný, že?
To máte pravdu. Již druhé volební období jsem zapojený do činnosti sdružení nezávislých kandidátů v našem městě pod názvem Volba pro město. Vzhledem ke svému vztahu k folklóru jsem se celkem logicky stal členem kulturní komise, která pomáhá vedení města s problematikou tohoto oboru. Rád bych při této příležitosti ocenil velmi kladný přístup našeho města k podpoře smysluplných kulturních aktivit, a tak mi přišlo zcela logické, že se do činnosti kulturní komise zapojím. Na podzim nás čekají další komunální volby, ale já bych uvítal, kdyby se do činností, které jsem zastával, zapojil někdo další s novými nápady.

Myslím, že tímto rozhodnutím udělám velkou radost své ženě, která má se mnou ohromnou a obdivuhodnou trpělivost, a já myslím, že je načase, abych se mohl věnovat jí i našim společným aktivitám.

Medailonek Pavla Brůžka: Je mu 50 let, je ženatý, má dvě děti – Klárku a Vítka. Po vystudování píseckého gymnázia pokračoval na Stavební fakultě ČVUT v Praze v oboru konstrukce a dopravní stavby. V současnosti pracuje u společnosti SWIETELSKY stavební v Českých Budějovicích, kde může dobře uplatnit svoje znalosti z oboru i z německého jazyka, protože má na starosti hlavně přenos technologií a zkušeností z mateřské firmy z Rakouska na náš stavební trh.
Kromě svých pracovních úkolů se již více než třicet let věnuje folklórnímu tanci v souboru Písečan a ve vzácných volných chvílích se rád věnuje rodině, společně se starají o domek a zahrádku, cestují, jezdí na lyže nebo na kola.

Autor: Redakce

13.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 8 000 Kč

Montážní dělníci ostatních výrobků MONTÁŽNÍ DĚLNÍK/DĚLNICE. Požadované vzdělání: nižší střední. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 8000 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ZKRÁCENÝ ÚVAZEK, Nabízíme jednoduché kompletační práce v jednosměnném provozu - zkrácený úvazek 4-6hod/den, pracovní poměr je uzavřen na dobu určitou s možností prodloužení., Požadujeme:, Manuální zručnost, Pečlivost, spolehlivost, Vhodné pro absolventy, ženy po rodičovské dovolené i OZP., V případě Vašeho zájmu nás kontaktujte na tel. 737 236 353 nebo osobně po předchozí tel. domluvě na adrese: Sedláčkova 472, budova 104, Písek.. Pracoviště: Kiffinger a kopp s.r.o., Sedláčkova, č.p. 472, 397 01 Písek 1. Informace: Vendula Moravcová, +420 737 236 353.

Marketing, média a tisk - Marketing, média a tisk Marketingový specialista 24 000 Kč

Specialisté v oblasti marketingu Specialista v oblasti marketingu. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Do zavedeného e-shopu hledáme kolegyni / kolegu na pozici Specialista marketingu, , Náplň práce, • Vytváření marketingových analýz vedoucích ke zvýšení profitu společnosti, • Monitoring konkurence a celého trhu, hledání nových řešení pro propagaci, • Návrhy, realizace a vyhodnocování omnichannel marketingových kampaní, • Tvorba digitální obsahové strategie, • Strategie pro SEO, PPC, e-mail marketing a sociální sítě, • Návrh vhodného mediálního mixu pro komunikaci kampaně, • Komunikace s externími dodavateli, • Budování značky, , Požadavky, • Velmi dobrá orientace v online prostředí , • Znalost principů disciplín online marketingu (learndigital.withgoogle.com), • Kreativita, pečlivost, aktivní přístup, • Komunikační dovednosti a prezentační dovednosti, , • Min. SŠ vzdělání, znalost anglického jazyka , • Chuť se dál vzdělávat a rozvíjet své dovednosti, , Co nabízíme, • Stabilní zázemí v zavedené firmě, • Flexibilní pracovní doba a možnost homeoffice, • Proplácené Sick days, • Kafe v kanceláři zdarma, • Možnost dalšího vzdělávání, • Notebook a mobilní telefon s neomezeným voláním, , Pokud si myslíte, že jste to právě Vy, koho hledáme, a máte zájem zúčastnit se vypsaného výběrového řízení, zašlete nám svou žádost spolu se strukturovaným životopisem na e-mail volnamista@vseprotisk.cz.. Pracoviště: Vše pro tisk s.r.o., Čechova, č.p. 406, 397 01 Písek 1. Informace: Eva Římanová, +420 382 229 208,605 171 936.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 25 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci VEDOUCÍ FAKTURACE A ADMINISTRATIVY. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: řízení fakturace a administravy a s tím spojené činnosti, Požadavky: práce s PC, zodpovědnost, schopnost řízení kolektivu.. Pracoviště: Polanských, s.r.o. - velkoobchod potravin, Mírová, č.p. 144, 398 11 Protivín. Informace: Roman Polanský, +420 736 521 151.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 18 000 Kč

Obsluha stacionárních strojů a zařízení jinde neuvedená PRACOVNÍK NA OBSLUHU BIOPLYNOVÉ STANICE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: ŘP skup. T, B, zodpovědnost, ochotu učit se novým věcem; vzdělání - obor elektro popř. strojní výhodou, Náplň práce: manuální práce - práce s nakladačem, údržbářské práce , Pracovní doba: 3 směny + střídání So, Ne; pracoviště Písek (průmyslová zóna); nástup možný ihned, První kontakt pouze na tel. 777 118 571 - p. Brabec, popř. zašlete životopis na email: brabec.milan@smart-bioenergy.eu. Pracoviště: Smart bioenergy s.r.o. - bioplynová stanice písek, Stanislava Maliny, č.p. 489, 397 01 Písek 1. Informace: Milan Brabec, +420 777 118 571.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

13. ročník soutěže Smrhovská brázda.
28

Koně i vozkové se smažili v brázdě pod smrhovským nebem

Členové Klubu českých turistů si dali dostaveníčko v Českém Krumlově a pak vyrazili na pochod.
40

Turisté se loučí s Pochodem krajem pětilisté růže

Turisté se loučí s pochodem

Český Krumlov – Poslední hezké chvíle posledního 50. ročníku třídenního Pochodu krajem pětilisté růže dnes prožívá kolem Českého Krumlova 328 členů Klubu českých turistů (KČT).

Kam za kulturou a zábavou na Písecku?

Písecko - tipy na volný čas.

Živitelka se ponese ve znamení oslav.

České Budějovice - Země živitelka oslaví 45. narozeniny, ke kterým si nadělí pamětní minci. K oslavě výročí republiky bude zasazen národní strom.

Bechyňské doteky pobaví a pohladí na duši

Bechyně – Město na soutoku Smutné a Lužnice hostí slavnost Bechyňské doteky již pošesté. Bohatý program začal už v pátek a velké i malé účastníky potěší ještě o víkendu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT