Na konci loňského roku vydalo Milevské muzeum knihu archiváře Jiřího Pešty Hospůdky, výčepy a hostince starého Milevska. Autor zde velmi podrobně a fundovaně popsal dějiny milevského pohostinství od nejstarších časů až do roku 1948. Kniha v pevné vazbě, tištěná na křídovém papíru a s množstvím dosud nepublikovaných fotografií vzbudila živý zájem milevských patriotů. Křest knihy se konal na konci ledna letošního roku a teď v polovině března je původní 300 kusový náklad téměř rozebrán.

„Zbývá nám na skladě už jen asi deset výtisků,“ říká Vladimír Šindelář z Milevského muzea, „a to ještě sezona ani pořádně nezačala. Že bude o knihu zájem, to jsme očekávali, ale takovou smršť jsme přece jen neočekávali. Předběžně jsme počítali s tím, že budeme možná dělat dotisk, a ta chvíle nyní nastala. Minulý týden jsme dovezli dalších dvě stě výtisků, které budou k dispozici zájemcům jednak v pokladně Milevského muzea v klášteře, a jednak je nabídneme i zdejším knihkupcům a také infocentru. Chápu, že každý nemá možnost jít si pro knihu až k nám do muzea,“ dodává Vladimír Šindelář.

Dějiny milevských hospůdek a výčepů jsou tedy zájemcům opět k dispozici. Jediná změna oproti prvnímu vydání je mírně zvýšená cena, která je zaviněna tím, že od nového roku stoupla DPH na knihy.

Zatímco původní cena knihy byla 270 korun, nyní bude muset zájemce o historii milevských hostinců vytáhnout z kapsy 295 korun. Za dobře vytištěnou a kvalitně svázanou knihu velkého formátu, na křídovém papíře a s laminovanou obálkou, plnou prověřených historických faktů, to však jistě není cena nijak vysoká.