Lidé budou vybírat ze stejného počtu kandidátek jako před čtyřmi lety. SNK – ED, Pravému bloku, Straně soukromníků a Věcem veřejným ale tentokrát hlasy nehodí. „Přestali jsme se scházet, celé se to nějak rozplynulo," poznamenal Miroslav Pokorný, který před čtyřmi lety získal za Věci veřejné nejvíce hlasů.

Ve voličském výběru se nově objeví Jihočeši 2012, ANO 2011, Písecký patrioti a Pirátská strana. „Přáli bychom si, aby na radnici zavládl klid napříč stranami a začalo se skutečně řešit vše potřebné," podotkl lídr pirátů Martin Brož.
Plná kandidátka do píseckého zastupitelstva čítá 27 jmen. Nepodařilo se je zatím sehnat Straně práv občanů, která navrhla jen deset lidí. Třiadvacet jmen má kandidátka, kterou redakce získala od mluvčího Strany zelených Jana Žáčka.
Na větší výběr se mohou těšit voliči v Milevsku, kde jsou v nabídce navíc Jihočeši 2012, ANO 2011 a Strana práv občanů. Stejně jako v Písku už o hlasy nebudou bojovat Věci veřejné. Naopak o dvě strany méně podaly kandidátku v Protivíně. Šance usilovat o místo v zastupitelstvu se vzdaly Česká strana sociálně demokratická a Strana svobodných občanů.

Počet kandidátek 2010   2014
Písek                     13     13
Milevsko                  7       9
Protivín                   8       6
Mirotice                   4     4
Mirovice                  4     6 

Pouze tři ženy poslali voliči v minulých volbách do zastupitelstva města. Dvě z nich Hana Rambousová (místostarostka za VPM) a Klára Humpálová (TOP 09) už nekandidují. Kláru Humpálovou nahradila v průběhu volebního období Petra Trambová, která je dvojkou na kandidátce TOP 09. Jedinou ženou v čele je současná zastupitelka za SNK- ED Eva Vanžurová, která tentokrát kandiduje za uskupení Jihočeši 2012.
Nejvíce žen, sedmnáct najdou voliči na kandidátce KDU-ČSL. Pouze tři se budou ucházet o hlasy za Stranu práv občanů, která ale zatím sestavila kandidátku pouze z deseti jmen.
Nejvíce důchodců posílají do boje komunisté, a to hned devět. Nejstaršího kandidáta ale postavila sociální demokracie. Na šestadvacátém místě je to osmdesátiletý výtvarník Jindřich Prach. Nejmladší kandidátku postavila Pirátská strana. Hned sedmnáct pirátů ještě neoslavilo třicáté narozeniny. Vůbec nejmladším kandidátem je devatenáctiletý dělník Jan Vávra.

Kandidátky najdete zde