V pětasedmdesáti obcích a městech na Písecku se bude dnes a zítra volit do krajského zastupitelstva. Vybírat budeme z třiadvaceti stran a hnutí. V osmapadesáti obcích Písecka, které spadají do volebního obvodu č. 13 Tábor, se bude volit navíc i do Senátu.

Volební komise, které usednou na svá místa dnes ve 14 hodin, se podařilo obsadit bez problému. „Zájem byl poměrně velký, oslovovali nás i lidé, které nenominovaly strany a hnutí," uvedla matrikářka MÚ Písek Jitka Palcútová.

Písek má celkem 29 volebních okrsků a tedy stejný počet komisí. „Původně jsme měli nahlášeno 240 členů komisí a zapisovatelů, ale někteří se omluvili. Už jsme je nenahrazovali, a tak máme aktuálně 235 lidí," konstatovala matrikářka 
s tím, že minimální počet členů komise byl stanoven 
ve většině píseckých okrsků na šest. V Novém Dvoře a Semicích je to jen pět členů.

Podobnou situaci s omluvenkami jako v Písku řeší podle informací Jany Čunátové, vedoucí odboru vnitřních věcí, také v Milevsku. „Kvůli omluvenkám, které byly nejčastěji ze zdravotních důvodů, jsme ke včerejšku museli zajistit čtyři náhradníky," uvedla včera ráno Jana Čunátová.

Dodala, že funkci položili i dva předsedové komisí. „Myslím, že další omluvenky ještě přijdou," podotkla. 
  

Podle jejích slov byl 
o práci v komisích velký zájem. Své zástupce do nich nominovalo dvanáct volebních stran. V některých milevských komisích, kde má být minimální počet devět členů, jich tak bylo i dvanáct. To už kvůli omluvenkám neplatí. Jestliže se vyčerpají všichni náhradníci, připraveni pomoci jsou úředníci. Ve městě a jeho místních částech je celkem devět okrsků.

Volební účast u krajských voleb v roce 2012 byla na Písecku 37,9 procenta. Nejvyšší účast byla v Kožlí, a to 71,43 procenta. Nejnižší účast byla naopak v Podolí I, a to 28,81 procenta. Jak to bude vypadat letos? Uvidíme brzy. Volit se rozhodně chystají obyvatelé střediska Blanka Diakonie Českobratrské církve evangelické (ČCE) Písek. Deset z nich bude dnes v 15 hodin očekávat komisi z 19. volebního okrsku, aby do přenosné urny mohli vhodit lístek s kandidáty do krajského zastupitelstva. „Bude mezi nimi šestadevadesátiletá Božena Funková, Josef Glaser (92 let), Anna Khunová (90) a další senioři," informovala Blanka Tejkalová z písecké Diakonie ČCE.