Zastupitelé na čtvrtečním zasedání vybrali variantu demolice současného a výstavby nového bazénu s důrazem na vodní atrakce. Zastupitelé tak nezohlednili výsledky ankety mezi Písečany, kde jednoznačně největší podporu získalo akvacentrum střední velikosti (505 hlasů) a vybraná varianta jen 192 hlasů.

Vybrali zastupitelé správnou variantu bazénu? Hlasujte v anketě vpravo vedle článku!

Radnice má stavební povolení právě pro akvacentrum, ani to ale nemusí být komplikace.

„Radnice se bude snažit o rozhodnutí takzvané změny stavby před dokončením, čímž by se stavební povolení dalo využít i na tuto variantu a nemuseli bychom žádat o nové. Stavební povolení je platné do března 2012 a součástí procesu, kterého by se účastnily všechny dotčené orgány, by mělo být prodloužení tohoto povolení,“ uvedl mluvčí Městského úřadu Písek Roman Ondřich.

Na nový bazén se mohou Písečané ale těšit až za téměř tři roky.

„Pokud se povedou vyřešit včas všechna povolení, bude stavba zahájena nejspíš na podzim roku 2012. Bazén by měl být dokončen pravděpodobně na jaře 2014. To je ale opravdu hrubý odhad,“ dodal mluvčí Ondřich.

Podle něj je velice pravděpodobné, že 162 milionů korun zaplatí město ze svého rozpočtu. V minulosti se totiž pokoušelo získat dotace, což se nepovedlo.
„Není vypsán žádný vhodný dotační titul, z něhož by bylo možné čerpat peníze na výstavbu plaveckého bazénu. Město Písek je tedy připraveno financovat tento projekt i bez využití dotací. Pokud by byl vypsán vhodný dotační titul, město by se samozřejmě s projektem výstavby plaveckého bazénu o dotaci ucházelo,“ vysvětlil Ondřich.

Městský rozpočet by ohrožen být neměl, i když se jeho rezervy pochopitelně výrazně sníží. „Písek má dostatek rezerv na financování výstavby plaveckého bazénu, ale ještě není rozhodnuto, jakým způsobem se bude výstavba plaveckého bazénu platit. Mám na mysli třeba částečně z rezerv či částečně z úvěru, existují i další možnosti,“ doplnil Roman Ondřich.

Ačkoliv záměr schválili zastupitelé teprve ve čtvrtek, tvorba projektu, podle něhož vznikne stavba, by neměla trvat dlouho. „Projekt na vítěznou variantu si město nechá neprodleně zpracovat firmou Šumavaplan, která připravovala studie. Projektu budou předcházet jednání architekta se zástupci skupin, které využívají plavecký bazén,“ slíbil Písečanům Ondřich.

Zastupitelé v podpoře schválené varianty ale nebyli jednotní. Miroslav Krejča (nezařazený) navrhl výstavbu bazénu v jiné lokalitě, než je prostor pod městskými hradbami. „Když před třiceti lety vznikal současný bazén, už tehdy se vedla diskuze, zda je vhodné umístit ho pod hradby. V Písku je mnoho vhodnějších lokalit, kde by šlo vybudovat za méně peněz lepší zařízení. Navrhuji tedy vytipovat jiné lokality, z nich vybrat tu nejvhodnější, a postavit bazén jinde,“ sdělil Krejča.

Rudolf Tyll se spolu s ostatními z TOP 09 přiklonil právě k vítězné variantě. „Pokud schválíme možnost číslo čtyři, uspokojíme 80 procent občanů,“ tvrdil Tyll.

Komunista Josef Tesař zopakoval svůj názor, že Písek by se do stavby neměl pouštět sám. „Říkal jsem, spojme se se Strakonicemi, s Vodňany, udělejme společnou investici. Určitě by to bylo lepší, než kdybychom si konkurovali nebo kdyby si tady někdo stavěl pomník,“ uvedl Tesař.