VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novinka pro Milevské. Budou vědět, o čem bude jednat rada

Milevsko – V Milevsku zkvalitní a rozšíří výstupy z rady města. Nově si tak budou moci obyvatelé na webových stránkách města přečíst pět dnů před konáním jednání program, novinkou budou i kompletní zápisy. Ty budou zveřejňovány do sedmi dnů od projednávání.

27.10.2015 3
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Materiál připravil radní Miroslav Doubek. Podotkl, že kopíruje body, které navrhoval na posledním zasedání zastupitelů obyvatel Václav Málek. „V podstatě se vyhovělo všemu," konstatoval Miroslav Doubek.

Václav Málek je za novinky rád. „Je to posun, další krok dopředu. Jsem relativně spokojený," řekl včera obyvatel.

Starostu Ivana Radostu podle svých slov uráží, když někdo o radnici řekne, že je netrasparentní. „Lidí, kteří se skutečně zajímají o zastupitelstvo a radu, je bohužel velmi málo. Budu moc rád, když přijde do klubu na zastupitelstvo dvě stě lidí. Samozřejmě budu nerad, když každý bude mít nějaký problém. Jako signál pro určité aktivity lidí nevidím to, že všechno uveřejníme a všechno nahrajeme na video," zdůraznil Ivan Radosta.

Miroslav Doubek upozornil na to, že z materiálů z rady města nemusí být zveřejňováno úplně všechno. Reagoval tak i na zákon o ochraně osobních údajů. „To, co zde nabízíme – aktivní zveřejňování materiálů a usnesení z rady – je věcí dobrovolnou. Na druhou stranu si řekněme, že se mohou objevit body, u kterých zveřejníme usnesení, ale už není možné uveřejnit důvodovou zprávu," připomněl radní a jako příklad zvolil případný soudní spor. Ve zprávě by byly argumenty města pro soud a jejich zveřejnění by bylo netaktické.

Jednání rady se mohou zúčastnit i ti, kteří nejsou jejími členy. Rada může kohokoliv pozvat nebo může souhlasit s tím, aby byl někdo přítomen. Upravuje to zákon.

Václav Málek konkrétně navrhoval, aby se jednání rady mohli účasnit po jednom zástupci stran, které nejsou zastoupeny v radě. Starosta se nebrání tomu, když by někdo chtěl předložit něco k danému bodu. Za provozně smysluplné, když rada trvá pět i více hodin, ale nepovažuje to, že se s opozicí budou dohadovat o každém bodu. V tom mu dává zapravdu i opoziční zastupitel za KSČM Bohuslav Beneš, který je rád za současnou praxi. „Když mě na radě budou potřebovat, tak rád přijdu. To se děje i teď, je to normální. Byl jsem například pozván, když se řešila komplexní pozemková úprava ve Velké," řekl Bohuslav Beneš.

Vedení radnice nemá zatím stanovené, jak by se na jednání rady měli hlásit například zastupitelé. Na jednání už chodí v případě potřeby úředníci či ředitelé příspěvkových organizací.

Rada na posledním zasedání rozhodla o rozšíření a zkvalitnění informovanosti. Nyní bude upraven jednací řád, který ještě musí schválit.

Radnice doposud zveřejňovala termíny jednání rady a také informace z jednání. Jejich součástí je charakteristika problému i početní hlasování.

Jmenovité hlasování
Ke jmenovitému hlasování radní nesáhli. Podle starosty Ivana Radosty nemají problém u 99,9 procenta bodů výsledky hlasování zveřejnit, navíc je většinou hlasování jednomyslné. Ale mohou se objevit výjimky. „Chráníme jeden druhého, může se totiž stát, že přijde bod, kdy se třeba budeme bát zveřejnit, jak kdo hlasoval," odůvodňoval starosta.

Autor: Klára Černá

27.10.2015 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Milevsko. Ilustrační foto

Obyvatelé nad 70 let budou mít dál městskou zdarma

Ilustrační foto

Mladík řídil i přes zákaz

Řidička nezvládla řízení, byla pod vlivem alkoholu

Chyšky - Na středu 13. prosince určitě nezapomene řidička dodávky.

Písek bude mít nové parkourové hřiště

Písek - Na Jiráskově nábřeží v Písku by mohlo vzniknout nové parkourové hřiště.

Rychle, zběsile a pod vlivem

Písek - Cizinec se proháněl ulicemi města posilněn alkoholem.

Ve Varvažově světili zvon a prapor

Varvažov - Každý den v poledne a v 18 hodin budou obyvatelé slyšet vyzvánění. Je to po dlouhé době, protože hřbitovní kaple postavená v minulém století o zvon přišla za války.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT