Vladimír Šindelář se synem Jakubem na knize pracovali pět let a vytvořili precizní dílo, které zaujme všechny čtenáře, kteří mají rádi historii, byť by se přímo o sečné zbraně nezajímali. „Materiál ke knize jsem postupně shromažďoval od začátku mého zájmu o šerm, od sedmdesátých let,“ uvedl Vladimír Šindelář.

Do knihy zakomponoval kromě jazykovědného a technického rozboru zbraní také příběhy a jako další svědectví i historické portréty se zbraněmi, u nichž připomíná, o jakou zbraň se jedná, ale i osudy postav na obrazech. „Pátral jsem ve starých denících a pamětech nejrůznějších slavných osob po tom, co oni o tomto typu zbraní napsali. Zajímavé je, že například Mikuláš Dačický, který byl vyhlášený rváč a výtržník, takže měl tuto zbraň v ruce velice často, toho o ní moc nenapsal,“ konstatoval Vladimír Šindelář. Jakub Šindelář je autorem kreseb v knize.

„Syn mi dělal především překlady z angličtiny a pomáhal mi také s technickými záležitostmi,“ dodal Vladimír Šindelář.
Kniha obsahuje také šedesát fotografií kordů a rapírů ze sbírek českých zámků – Opočna, Konopiště, Hluboké a Březnice – a ze soukromé sbírky. Jejich autorem je písecký fotograf Jan Vávra. Vladimír Šindelář už na toto téma vydal knihy Šermíři, rváči, duelanti (1994) a Velká kniha o soubojícha duelantech (2004).

Novou knihu vydalo Milevské muzeum v omezené edici 500 výtisků a od března si ji bude možné koupit v pokladně muzea. Stojí 400 korun.