Již pošestnácté studenti přichystali v Českých Budějovicích festival Budějovický Majáles, který nabízí hudební program, divadelní, přednášky, promítání filmů nebo třeba i sekáč pod širým nebem. Festival bude slavnostně zahájen v neděli v 18 h na náměstí Přemysla Otakara II., o den dříve však začne geokešingová celoměstská hra Keškobraní, která může nasbírat body adeptům na titul Krále majálesu.

Podle mluvčího Budějovického Majálesu Jakuba Rause i letos jako v minulých letech návštěvníci festivalu zavítají za programem do míst, která nejsou běžně dostupná. „Objevování neznámých a zajímavých míst ještě zdaleka nekončí. Letošní ročník přinese hned tři nová,“ láká Jakub Raus. Krásný výhled na centrum poskytne střecha tělocvičny Heaven Gym na náměstí Přemysla Otakara II., kde se bude konat například tančírna nebo promítání dokumentu. Přednáškám či třeba promítání s besedou poskytne prostor Rabštejnská věž z 14. století, která svého času sloužila jako vězení. V Žižkových kasárnách se bude zase debatovat o kulturním prostoru nebo předvádět móda.

Letos se dozvíte prostřednictvím přednášek o odvrácené stránce Prahy jako o městu sexuálních služeb a narkomanů, o životě s HIV, o minimalismu jako životním stylu či o farmaření. Čeká vás dále workshop svádění a majálesový tinder, prostřednictvím něhož se můžete s někým seznámit. Na Sokolském ostrově se bude jako novinka konat Henna tattoo session. Nově se v noci můžete podívat do planetária nebo přespat v Biskupské zahradě. Nebude chybět již tradiční autokino s kultovním snímkem Pulp Fiction a spousta hudebních vystoupení.

Právě hudební program vyvrcholí opět v pátek pod širým nebem na Sokolském ostrově. Studenti předtím projdou centrem města v maskách a nakonec si zvolí Krále majálesu.

Podle Jakuba Rause se na přípravách podílelo 70 studentů. Stovka dobrovolníků jim pomůže v majálesovém týdnu. Festival potrvá do pátku 24. května.

TIPY Z PROGRAMU

pondělí 17 h – tančírna v Heaven Gym

pondělí 21 h – Kabaret Kajbar v Majálesové kavárně

úterý 20 h – přednáška Keňa na motorce v Café Datel

úterý 20 h – stanování, promítání v Biskupské zahradě

čtvrtek 14 h – kreslení modelů u Železné panny

pátek 12 h – průvod

pátek 20.30 h – kapela Vložte kočku na Sokoláku

více na www.budejovickymajales.cz