Noc literatury je celorepublikový literární happening, jehož smyslem je propagovat evropskou knižní tvorbu. Propojuje současné autory, netradiční místa a známé osobnosti formou veřejného čtení. Písecká knihovna uspořádala akci poprvé v roce 2015, letos jde tedy o 8. ročník. "Abychom naplnili hlavní myšlenku a přivedli zájemce o literaturu na místo, které nebývá s literaturou běžně spojované, oslovili jsme ředitele textilní továrny Jitex COMFORT Radka Slavíčka s prosbou, zda by projekt nepodpořil," uvedla za knihovnu Štěpánka Činátlová a pokračovala: "Vsadili jsme na kartu silné nostalgie, kterou Písečáci k tomuto podniku cítí." Do areálu Jitexu vyrazí zájemci společně svozovým autobusem, a to v 18 hodin od knihovny. Zdarma je sveze společnost ČSAD AUTOBUSY České Budějovice.

A co se letos bude číst? První ukázka je z knihy Já Tituba, černá čarodějnice ze Salemu od významné antilské francouzsky píšící autorky Maryse Condéové. Spisovatelka se zabývá dějinami kolonizace i otázkami emancipace. Román vypráví příběh černošské otrokyně v době procesů s čarodějnicemi v americkém Salemu v 17. století. "Do historie propojené s fantazií nás četbou vtáhne historik Bohumír Bernášek, který působí v Prácheňském muzeu a před lety se významně podílel na výstavě a katalogu právě o minulosti podniku Jitex Písek," zmínila Štěpánka Činátlová.

Ilustrační foto.
Pátrání po dvou zmizelých ženách na Písecku pokračuje. Zapojili se potápěči

Druhá ukázka potěší milovníky hudby. Z knihy Děti poslouchají Pink Floyd od německého novináře a spisovatele Alexandera Gorkowa bude číst zvukař Dan Čížek. Kniha je poutavou četbou pro příznivce slavné kapely, ale zároveň velkolepou poctou celému období 70. let, jež bylo plné převratů a změn.

Třetí ukázku z knihy Bod nula od ukrajinského prozaika a esejisty Artema Čecha účastníkům představí regionální novinář a moderátor Jiří Klokočka. Sbírka miniaturních povídek a literárních reportáží zachycuje období autorovy frontové zkušenosti z války v Donbasu v letech 2015-16. Válečné zážitky z východní Ukrajiny jsou líčeny s nadhledem, bez patosu a příkras, zato s téměř lyrickou působivostí.

Poslední ukázku z knihy Ireny Brežné Nevděčná cizinka přečte učitelka češtiny pro cizince Anna Simotová. "Oceňovanou autorku slovenského původu žijící ve Švýcarsku spojuje s naší předčítačkou nejen zkušenost práce tlumočnice a učitelky jazyků, ale také péče o přistěhovalce. Autobiograficky laděný román přináší výpověď o otázce vlastní identity, střetu s cizí mentalitou a o obecně platné zkušenosti migrantů po celém světě," podotkla pracovnice písecké městské knihovny.

Výstava nazvaná Kámen na náplavce řeky Otavy v roce 2012.
Pamatujete, co bylo na náplavce u řeky před deseti lety místo pískových soch?

Cílem Noci literatury je zvýšit zájem veřejnosti o současnou evropskou literaturu a její myšlenkové a tvůrčí proudy. Počet měst zapojených do projektu každým rokem stoupá. Letos se čtení uskuteční na více než 80 místech.

Kdo se chce zúčastnit, musí se zaregistrovat na www.knih-pi.cz, jelikož kapacita svozového autobusu je omezená. Po návratu z Jitexu do knihovny se bude konat malá hudební afterparty.