Řada lidí si určitě položí otázku, zda jste někdy musel bojové umění využít mimo tělocvičnu?
Pochopitelně se jakémukoli střetu snažím vyhnout, ale pravda je, že jednou jsem musel. Skupinka mladých lidí na sídlišti, kde jsem bydlel, bezdůvodně napadla mého kamaráda. Tam byl pro mě konflikt nevyhnutelný. Nejdřív jsem se je snažil přesvědčit, ať toho nechají, ale bezúspěšně. Pak zaútočili i na mě, a tak jsem se musel bránit.

A jak to dopadlo?
Přesvědčil jsem se o tom, že se díky karate dokáži ubránit.

Kdy jste s tímto sportem začal a proč padla volba zrovna na karate?
Karate jsem se začal věnovat v šesti letech. Jako malý jsem rád sledoval filmy o bojovém umění, což v tom věku asi nebylo nic výjimečného, ale rodiče, když můj zájem viděli, mě přihlásili na karate. A od té doby mě tento koníček drží.

Říkáte koníček. . . Nikdy jste se nechtěl bojovému sportu věnovat tak, aby vás to dokázalo uživit?
To není tak jednoduché. Karate není fotbal nebo hokej a v době, kdy já jsem byl, řekněme, na vrcholu, se nešlo takhle živit. Aktivně jsem soutěžil do dvaceti let, ale pak přišel zlom právě v tom, že jsem se rozhodl začít pracovat. A jelikož má práce zasahuje často i do víkendů, kdy se většina soutěží koná, rozhodl jsem se se závoděním skončit.
Další věc je, že se kvůli pracovnímu vytížení už nedokážu udržet na úrovni, na které jsem býval před těmi pěti lety.

Nicméně se karate věnujete dál, a to jako trenér. . .
Ano, v loňském roce jsem založil oddíl SKP karate Písek. Hodně k tomu přispěl fakt, že jsem několik dětí občas individuálně trénoval a připravoval je na závody a jejich rodiče projevili zájem o pravidelné tréninky. Postupně se nabalovali další zájemci a nyní mě čeká nábor na tento školní rok. Bude ve dvou termínech, a to v pondělí 9. a 16. září vždy od 17 hodin.

V kolika letech je vhodné začít s bojovým uměním a pro jaké děti je to vhodný sport?
Ideální je věk kolem šesti let. Pro jaké dítě je karate vhodné, je těžké říct. Především musí být učenlivé, trpělivé a musí ho to bavit.

V posledních letech se hodně rozšiřují všemožné kurzy sebeobrany pro ženy. Co si o tom myslíte, mají smysl?
Ze své zkušenosti můžu říct, že než se tělo naučí automaticky reagovat a tím pádem se člověk dokáže ubránit, trvá to zhruba deset let. Proto když někdo desetkrát navštíví kurz sebeobrany, nemůže si myslet, že se dokáže ubránit například muži, který je o padesát kilo těžší a ještě člověka překvapí. Nicméně se v těchto kurzech dají naučit nějaké základní prvky sebeobrany.

Jaké jsou vaše největší úspěchy v karate?
Toho je za ty roky poměrně dost a je těžké něco vypíchnout, ale například jsem se stal trojnásobným vítězem Světového poháru ve Švédsku, dvojnásobným vítězem mezinárodního turnaje Grand Prix, vítězem mezinárodní velké ceny Hradce Králové, vítězem neoficiálního Mistrovství ČR a Slovenska, trojnásobným vicemistrem ČR, krajským přeborníkem v letech 1996 až 2007, vítězem mezinárodního turnaje v Plzni, pětinásobným vítězem národních pohárů či jsem získal třetí místo na Evropském poháru mládeže v Bratislavě.

Karate a obecně bojová umění se mohou zdát jako nebezpečný sport. Zranil jste se někdy?
Každý, kdo cvičí karate a věnuje se disciplíně kumite (sportovní boj), se těžko vyhne modřinám, podlitinám, naraženinám či krvácení z nosu. Já jsem ale naštěstí nikdy neměl nic vážnějšího.
Samozřejmě je karate kontaktní sport, ale cvičenci se učí údery, kopy a jiné techniky kontrolovat a obzvláště ty, které směřují na hlavu. Dále je moderní karate založeno na velmi dobrém pohybu, který umožní se mnoha útokům vyhnout pouze za pomoci pohybu.

Nábor dětí do oddílu SKP karate Písek se koná v pondělí 9. a 16. září vždy od 17 hodin v budově Územního odboru Policie ČR Písek (na Výstavišti 377).