S čím se jako volič nedokáže ztotožnit, je odstoupení dvou zvolených zastupitelů a nástup jejich náhradníků, z nichž jeden podle jeho názoru nemá k Písku žádnou vazbu. "Po volbách jsem zaslechl povídačky o tom, že Michal Drnec odstoupí, aby uvolnil místo Josefu Knotovi. Nesmysl, říkal jsem si. Ředitel gymnázia je vysoká morální autorita a ten určitě nedopustí, aby demokratická vůle voličů nebyla respektována," uvedl František Losos s tím, že nechápe, proč lidé kandidují, když vlastně nechtějí vykonávat funkci zastupitele. "Po čase jsem vychladnul a říkal si, že třeba mají Michal Drnec a Jan Taraba pádný důvod, proč rezignovali. Voliči by si ho však podle mě zasloužili znát," konstatoval.

Ředitel píseckého gymnázia Michal Drnec, který byl v uplynulém volebním období členem zastupitelstva a letos se tam dostal jako jeden ze dvou kandidátů z uskupení Vaše volba, svou rezignaci příliš komentovat nechtěl. "Byl bych rád, kdyby lidé respektovali mé rozhodnutí, ke kterému jsem dospěl po dlouhodobém zvažování," uvedl Michal Drnec, kterého v píseckém zastupitelstvu vystřídal Josef Knot.

Vítání občánků na písecké radnici.
OBRAZEM: Na písecké radnici přivítali devatenáct nových občánků. Podívejte se

Jak uvedl předseda sdružení písecké ODS a místostarosta města Michal Přibáň, k rezignaci jeho stranického kolegy Jana Taraby vedly vážné osobní důvody. "Podle zákona požádal o odstoupení a v zastupitelstvu ho nahradil Martin Hrinko," komentoval.

Právě k náhradníkovi ODS má František Losos další připomínku. Martin Hrinko podle něj nesplňuje volitelnost, tedy vazbu na město Písek. "Zatímco u Josefa Knota toto rozporovat nejde, v případě Martina Hrinka jsem nabyl jiného dojmu. Nejde totiž jen o faktickou vazbu, jako je trvalé bydliště, ale také o vazbu materiální, tedy o jakési pouto mezi danou obcí a občanem," míní František Losos a pokračuje: "V roce 2020 kandidoval jako nestraník za ODS v krajských volbách do zastupitelstva Jihočeského kraje a na kandidátce měl jako místo bydliště uvedenou obec Vlastec. K roku 2020 jsem v jeho případě žádnou vazbu na město Písek nezjistil." Jak doplnil, kromě členství v písecké ODS a písecké adresy, kterou má od letošního května uvedenou jako sídlo fyzické podnikající osoby, žádnou vazbu na město nenašel. Dospěl tedy k názoru, že nemá materiální vazbu na Písek, jak vyžaduje zákon, a s návrhem se obrátil na Krajský soud v Českých Budějovicích. Soud ho označil jako návrh na neplatnost volby kandidáta a odmítl jej. "Odmítnutí odůvodnil tím, že mi nic nebránilo v tom podat návrh v zákonné desetidenní lhůtě od vyhlášení výsledků voleb. Jak by soud rozhodl, kdybych návrh podal ve lhůtě, se již nedozvím," konstatoval František Losos.

Na sídlišti Portyč vznikne nový skatepark.
Na sídlišti Portyč vznikne nový skatepark. V plánu je také parkoviště

Zastupitel Martin Hrinko se pokusil připomínky objasnit. Jak uvedl, pochází z Ostravy. Pracoval na policejním prezidiu v Praze, a tak hledal vhodnější lokalitu v dojezdové vzdálenosti. "Byl jsem v minulosti aktivní v píseckém hřebčinci, a to v souvislosti s výcvikovým střediskem policejních koní. Písecko se mi zalíbilo a zjistil jsem, že dojezdová vzdálenost je dobrá," popsal s tím, že se před čtyřmi lety s rodinou přestěhoval do vesnice nedaleko Písku. Před dvěma lety, když už nepracoval u policie, kandidoval za ODS v krajských volbách, kde skončil také jako první náhradník. Hned po volbách nastoupil do místního sdružení ODS Písek.

Letos přišla také změna bydliště. "Po devětadvaceti letech jsem se rozvedl a bývalá manželka zůstala ještě nějakou dobu v našem domě. Já se tedy přestěhoval do podnájmu v Písku. Změnil jsem si i trvalé bydliště, protože jsem počítal, že dům prodám," vysvětlil zastupitel. "Když se dávala dohromady kandidátka ODS, měl jsem už trvalý pobyt v Písku. Popravdě jsem ale nikdy neměl ambice na komunální politiku v Písku, chtěl jsem do krajské politiky. Když už ale jsem v Písku, rád bych pomáhal v bezpečnostní komisi, kde bych zúročil svou praxi," zakončil Martin Hrinko.

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Volební účast byla v Písku 39,16 procenta. Ustavující zasedání se uskutečnilo ve čtvrtek 20. října.